Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wiadomości

Treść

Silny rozdźwięk między rządem i Pałacem Prezydenckim ws. współpracy z Amerykanami

Po słowach prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, o NATO i Rosji, premier Donald Tusk naciska na prezydenta RP, by zajęła się tym Rada Gabinetowa. Andrzej Duda odpowiada, że bezpieczeństwu Polski nie służy obrażanie połowy amerykańskiej sceny politycznej. Zauważalny jest silny rozdźwięk między rządem i Pałacem Prezydenckim w sprawie współpracy z Amerykanami.

Kraj | Świat

Mec. N. Bernaciak: Konwencja stambulska spotkała się z odmową przyjęcia w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii, Izraelu czy na Węgrzech. To pokazuje, że Polska nie jest jedynym krajem, który się jej sprzeciwia

Marszałek Sejmu podkreślił, że w ciągu ostatnich lat pomiędzy przyjęciem konwencji stambulskiej przez Polskę a dniem dzisiejszym, konwencja stambulska spotkała się z odmową przyjęcia w takich krajach, jak: Czechy, Słowacja, Bułgaria, Izrael i Węgry. To pokazuje, że Polska nie jest jedynym krajem, który się jej sprzeciwia. W tych państwach wcale nie jest tak, że protestują przeciw tej konwencji środowiska prawicowe, środowiska liberalne, ale lewicowe również mają swoją argumentacje. Nie trzeba być prawicowcem, żeby wiedzieć, że istnieją dwie płcie – wskazał Nikodem Bernaciak, mecenas z Instytutu Ordo Iuris, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Świat | Inne

Rozmowy premiera D. Tuska z E. Macronem i O. Scholzem – równorzędna współpraca czy powrót do polityki uległości?

Nowy rząd reaktywuje ścisłą współpracę Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Premier Donald Tusk odwiedził Paryż, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a następnie udał się do Berlina, gdzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Przywódcy wyrazili gotowość do budowy wspólnej europejskiej armii.

Kraj | Świat