Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Żyć z pasją

Treść

Wiele osób posiada w życiu pasje, hobby czy zainteresowania. Ile osobowości, tyle sposobów realizacji pasji. Jest ich nieskończona liczba i można je odnaleźć wszędzie. Trzeba tylko chcieć.

Słowo „pasja” pochodzi od łacińskiego „passio” i oznacza „cierpienie”. Stąd w chrześcijaństwie pojawił się motyw Pasji Chrystusa. Jezus tak bardzo kochał ludzi, że był gotowy za nich cierpieć i oddać za nich swoje życie. Można powiedzieć, że prowadził życie pełne pasji a jednocześnie okupił je wielkim cierpieniem, płacąc najwyższą cenę – tłumaczy ks. Piotr Wawrzynek, duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej.

– Pasją Jezusa jest Miłość, Pasją Jezusa jest zbawienie człowieka, Pasją Jezusa jest to, aby każdy z nas mógł znaleźć się z powrotem w domu Ojca przyjęty, przygarnięty przez Ojca w Jego ramionach – podkreśla kapłan.

Z czasem słowo „pasja” to nabrało całkiem innego znaczenia. Dziś to również wielkie zamiłowanie do robienia czegoś. Człowiek z pasją to człowiek oddany czemuś do końca z całego serca. Pasjonatów jest dzisiaj coraz więcej.

– Nietypowych pasji w Polsce mamy mnóstwo i to narasta. To są takie dodatkowe momenty, w których można się zintegrować z jakąś niedużą grupą, można poznać ciekawych ludzi, takich, którzy podzielają nasze pasje – wskazuje socjolog dr Jerzy Żurko.

Pasja to często coś, co daje radość, wyzwala pozytywne uczucia i emocje, pozwala zapomnieć o szarej codzienności – przekonuje Dariusz Nadzieja, pasjonat renowacji starych silników.

– Praca przy tych silnikach daje mi pewną odskocznię, jakieś takie uspokojenie, pewną odmianę od tego czym zajmuję się, na co dzień. To też duża przyjemność, że człowiek jest w stanie ożywić taki martwy przedmiot – podkreśla Dariusz Nadzieja.

Odkrywanie pasji, to proces, który może trwać wiele lat. Często pojawia się już w dzieciństwie. Kamil Słowiński obsługuje największą w Polsce makietę kolejkową.

– Aktualnie nad „Kolejkowem” pracuje 12 osób. To modelarze, malarki, rzeźbiarka, plastycy, informatyk – zespół, który to tworzył hobbystycznie, z pasji – akcentuje Kamil Słowiński, przewodnik po „Kolejkowie”.

Karolina Patrzałek pracuje z ludźmi w Centrum Aktywności Tarnogaju.

– Swoje powołanie do takiej właściwie pasji pracy z ludźmi odkryłam tak naprawdę w samym dzieciństwie. Myślę, że to cały czas gdzieś tam kiełkowało – wskazuje.

Pasja dodaje energii, ale także wycisza i uspokaja – mówi modelarz Adam Adamczyk.

– Nie ukrywam jest to ewidentnie odskocznia, taka nietypowa odskocznia, która daje ci spokój, ciszę, wewnętrzne wyciszenie. Możesz przyjść, coś pogrzebać, podłubać, da to jakiś efekt – podkreśla.

Realizując swoje pasje, działamy bez żadnego przymusu z zewnątrz i bez chęci zarabiania pieniędzy. Efektem końcowym jest poczucie spełnienia i często zwykła radość.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 28 kwietnia 2019

Autor: mj

Tagi: Żyć z pasją