Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego

Treść

W systemie powiadamiania ratunkowego pojawią się zmiany. Operatorzy numerów alarmowych będą mieli możliwość awansu zawodowego.

W naszym kraju mamy 17 centrów powiadamiania ratunkowego. Po jednym w każdym mieście wojewódzkim. Dodatkowe centrum jest też w Radomiu. W Wielkopolsce CPR zlokalizowany jest w Poznaniu. Od 6 lat pracuje w nim Maciej Roszak. Dziennie przyjmuje około 160 połączeń.

– No myślę, że na początku trochę jest stresu. Potem jak już się troszkę popracuje, to tego stresu jest odpowiednio mniej – wyjaśnił Maciej Roszak, operator numerów alarmowych.

Zatrudnieni w centrach operatorzy odbierają telefony ze zgłoszeniami. Następnie wszystkie zebrane informacje przesyłają drogą elektroniczną odpowiednim służbom – policjantom, strażakom bądź ratownikom medycznym. Dzięki zmianom, pracownicy Centrów Powiadamiania Ratunkowego będą mieli możliwość awansu na nowe stanowiska.

– Do tej pory w Centrum Powiadamiania Ratunkowego pracowali po prostu operatorzy numerów alarmowych. Ścieżka awansu była w jakiś sposób utrudniona, ponieważ ustawa nie zakładała innych stanowisk – powiedział Jarosław Teśluk z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.

Teraz  pojawią się nowe stanowiska – na przykład starszy operator numerów alarmowych czy koordynator-trener.  Jednak to nie jedyna zmiana. Operatorom numerów alarmowych zostanie przyznana także ochrona, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym.

– Nigdy nie mieliśmy jakiegokolwiek narzędzia czy sposobu na obronę przed osobami, które są po prostu dla nas złośliwe, które dzwonią po to, żeby obrazić operatora, żeby mu grozić – zaznaczył Jarosław Teśluk.

Trzecią nowością jest powołanie do życia Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Dzięki temu będzie można  rozwijać system teleinformatyczny, a także przygotowywać i prowadzić szkolenia dla pracowników.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 4

Autor: mj