Złota Dania

Piłkarze ręczni Danii pokonali wczoraj w Belgradzie Serbię 21:19 (9:7) w finale mistrzostw Europy. To doskonały rezultat dla reprezentacji Polski, która dzięki temu zagra w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Londynie.

Na wynik wczorajszego spotkania Biało-Czerwoni czekali z nadzieją, ale i wielkim lękiem. Wiedzieli bowiem doskonale, że w przypadku wygranej Serbii nie wystąpią na igrzyskach, bo sukces gospodarzy mistrzostw zamknie im definitywnie drogę do kwalifikacji. Z kolei triumf Danii oznaczać będzie, że podopieczni Bogdana Wenty zajmą jej miejsce w turnieju o awans rozgrywanym w Hiszpanii. Trochę to wszystko skomplikowane, najważniejsze jednak, że skończyło się dobrze.
Finał od początku był widowiskiem niesłychanie wyrównanym, w którym pierwsze skrzypce grała defensywa obu rywali na czele z fantastycznymi bramkarzami. Niklas Landin Jacobsen szczególnie do przerwy bronił bowiem rewelacyjnie, z ponad 60-procentową skutecznością. Przepuścił zaledwie siedem goli, tyle że po drugiej stronie tylko ciut słabiej spisywał się Darko Stanić. Drugą połowę lepiej rozpoczęli Duńczycy, którzy w 34. minucie prowadzili już 11:7. Serbowie się oczywiście nie poddali, niesieni dopingiem 20 tysięcy widzów ruszyli w pościg. I prawie im się udało, bo zdołali zmniejszyć stratę do jednego tylko trafienia. Wtedy jednak wyższy bieg włączyli Skandynawowie, szybko odskoczyli na trzy gole i bezpieczną przewagę utrzymali do końca. Wielka w tym zasługa, obok Jacobsena, fantastycznego Mikkela Hansena, zdobywcy aż dziewięciu bramek. Dania ostatecznie wygrała 21:19 i pierwszy raz w historii zdobyła złoto mistrzostw Europy. Brąz przypadł Chorwacji, która pokonała Hiszpanię 31:27 (13:12).
Takie rozstrzygnięcia oznaczają, że Polacy, mimo dalekiego dziewiątego miejsca zajętego w Belgradzie, będą mieli szansę zagrać na olimpiadzie. Wystąpią bowiem w jednym z turniejów kwalifikacyjnych, dokładnie tym, do którego wcześniej trafiła Dania. Odbędzie się on w dniach 6-8 kwietnia w Hiszpanii, a rywalami Biało-Czerwonych, prócz gospodarzy, będą Serbowie i Algierczycy. Paszporty do Londynu wywalczą dwie najlepsze ekipy. Podopieczni Wenty poznali też swego przeciwnika na drodze do mistrzostw świata, które w 2013 roku (11-27 stycznia) zorganizuje Hiszpania. To Litwa, a eliminacje rozegrane zostaną systemem play-off, czyli barażowym dwumeczem, którego zwycięzca awansuje na mistrzostwa. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 lub 10 czerwca na Litwie, rewanż tydzień później w naszym kraju. Polacy będą zdecydowanymi faworytami i tylko jakaś katastrofa mogłaby ich pozbawić kwalifikacji. W Hiszpanii zagrają 24 reprezentacje, w tym 14 z Europy. Pewni już są gospodarze, Francuzi, Duńczycy, Serbowie i Chorwaci, pozostałe dziewięć ekip wyłonią baraże.

Nasz Dziennik Poniedziałek, 30 stycznia 2012, Nr 24 (4259)