Zjazd krakowski
Treść
Na sobotni ingres abp. Stanisława Dziwisza, nowego metropolity krakowskiego, może przybyć 70 tys. wiernych i około tysiąca VIP-ów z Polski i zagranicy.
Dziennikarze, których około dwustu będzie relacjonować przebieg ingresu, mówią o sobotnim spotkaniu "zjazd krakowski". Pod Wawel zjedzie wiele osób z pierwszych stron gazet. Do Krakowa przybędzie m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i prezydent Aleksander Kwaśniewski, szefowie parlamentów Polski i Włoch, włoski minister ds. europejskich Rocco Buttiglione, burmistrz Rzymu Walter Veltroni oraz kilkudziesięciu kardynałów, arcybiskupów i biskupów, w tym - wikariusz Rzymu kardynał Camilo Ruini, prefekt Kongregacji ds. Biskupów kardynał Giovanni Battista Re, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Wczoraj podczas spotkania z dziennikarzami biskup Józef Guzdek, przewodniczący komitetu organizacyjnego ingresu, raz jeszcze - w imieniu abp. Stanisława Dziwisza - zaprosił wiernych archidiecezji krakowskiej do udziału w sobotniej uroczystości. Podkreślił, iż modlić się będziemy w intencji nowego metropolity, ale również wspominać jego poprzednika - kard. Franciszka Macharskiego, dziękując mu za 27 lat posługi w charakterze biskupa diecezji. Biskup Guzdek przypomniał, iż sobotni ingres będzie równocześnie dziękczynieniem za pontyfikat Jana Pawła II.
Z kolei bp Jan Szkodoń zwrócił uwagę na duchowy wymiar ingresu, podczas którego biskup diecezji symbolicznie podejmuje się pełnienia w powierzonym mu Kościele: posługi słowa (nauczanie), sakramentów a także posługi władzy na wzór Dobrego Pasterza.
Warto dodać, że uroczystość ingresu połączona jest z tradycyjną, sierpniową pielgrzymką rodzin archidiecezji krakowskiej, która zwykle odbywa się w Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym roku wyjątkowo - na specjalne zaproszenie abpa Dziwisza - rodziny z całej archidiecezji przybędą na krakowski Rynek. Pielgrzymka rodzin odbędzie się pod hasłem "Rodzinom daj miłość". Te słowa wypowiedział Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 roku.
Ingres abp. Dziwisza to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne. Przedstawiciele krakowskiego Kościoła zwracali uwagę na bardzo dużą pomoc ze strony policji i innych służb porządkowych. Nad bezpieczeństwem uczestników ingresu czuwać będzie kilkuset policjantów w mundurach a także funkcjonariusze w cywilu. W pogotowiu stanie kilka karetek, a naprzeciw budynku krakowskiej kurii powstanie szpital polowy.
Jak poinformował młodszy inspektor Andrzej Skowroński, komendant miejski policji w Krakowie, ulice św. Jana, św. Anny, Bracka, Sienna, a także Mały Rynek będą zamknięte dla ruchu w sobotę od godziny 8 rano. Policja i organizatorzy apelują do osób, które mają wejściówki na Rynek, aby przybyły do wyznaczonego sektora odpowiednio wcześniej (około godz. 9). Na telebimach, które będą ustawione w trzech punktach Rynku, będzie można obserwować przebieg pierwszej części ingresu, czyli to, co się będzie działo w katedrze na Wawelu. Wzgórze wawelskie będzie w tym dniu zamknięte dla zwiedzających.
Telewizja Polska będzie relacjonowała ingres na żywo. W pierwszym programie TVP, o godz. 10.15 zobaczymy uroczystości w katedrze. W II programie - o godz. 11.15 - mszę świętą na krakowskim Rynku Głównym. Uroczystości pokaże również włoska telewizja. (G)WŁoska kaplica
Biskup Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zaprosił wiernych i dziennikarzy w sobotnie popołudnie do Łagiewnik. O godz. 16.30 w dolnej części bazyliki nastąpi poświęcenie nowej kaplicy. Została nazwana "włoską", ponieważ o jej wystrój zadbali wierni z Włoch, a przedsięwzięciu patronował tamtejszy episkopat. Kaplicę poświęci w obecności m.in. abp. Stanisława Dziwisza oraz gości ingresu, wikariusz generalny Rzymu kard. Camillo Ruini. Sobotnia uroczystość w Łagiewnikach będzie zakończeniem rozpoczynającego się tam dzisiaj triduum dziękczynnego za dar św. siostry Faustyny z okazji 100-lecia jej urodzin.
- Cieszę się, że mogę zaprosić wiernych w ten dzień do Łagiewnik, bo ingres ks. arcybiskupa do katedry jest również w jakiś sposób ingresem do Bazyliki Miłosierdzia Bożego, która również jest kościołem ks. arcybiskupa - powiedział bp Zając. Dodał, że arcybiskup Dziwisz wyraził tę łączność "już wcześniej, zjawiając się najpierw w Łagiewnikach, kiedy po raz pierwszy pojawił się na ziemi krakowskiej".
Kaplica św. siostry Faustyny (zwana włoską) jest centralną kaplicą dolnej części Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Jej powierzchnia wynosi 160 m kw., może się w niej pomieścić 68 osób na miejscach siedzących i dodatkowe 100 osób na miejscach stojących.
Kształtem kaplica przypomina koło z jedną przeszkoloną ścianą wejściową. Na wystrój kaplicy składają się: m.in. obraz św. siostry Faustyny z dzienniczkiem, namalowany przez Jana Chrząszcza z krakowskiej ASP; tabernakulum w kształcie rozkwitającego pąka kwiatu, relikwiarz w kształcie róży z relikwiami świętej.
Drewniana ambona i ławki wykonane są na wzór wyposażenia górnej części bazyliki. Ze względu na doskonałą akustykę w kaplicy brak konfesjonałów. Przeszklona tylna ściana umożliwia widok na cztery boczne kaplice, w tym na poświęconą w ub.r. węgierską kaplicę Communio Sanktorum i urządzaną obecnie kaplicę niemiecką. (PAP, G)
"Dzienik Polski" 2005-08-25
Autor: ab