Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zespoły medyczne mają zajmować się pacjentami POZ

Treść

Zespoły składające się z lekarzy, pielęgniarek i położnych mają opiekować się pacjentami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Pomoc finansowana będzie przez NFZ i budżet państwa. To założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Nowe przepisy przedstawiło ministerstwo zdrowia.

Ustawa ma zapewnić kompleksową i wysoką jakość POZ, a także umożliwić finansowe motywowanie do podnoszenia jakości świadczeń. Umożliwić to ma rozwój zawodowy i współpraca zespołu.

Resort chce m.in., by lekarz POZ miał tytuł specjalisty medycyny rodzinnej albo specjalizację II stopnia w medycynie ogólnej. Podobne rozwiązania dotyczą pielęgniarek.

Trwa dyskusja nad kompleksową reformą służby zdrowia – wskazał poseł Tomasz Latos, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia. Jednak – jak dodał – wątpliwości wzbudza tu m.in. wydzielanie POZ z całego systemu.

Co to tego, żeby na nowo przyjrzeć się kompetencjom, uprawnieniom i zadaniom całego zespołu POZ, to jestem jak najbardziej „za”. Jestem „za” również, jeżeli chodzi o stworzenie pewnych warunków do naszego funkcjonowania, właśnie tej współpracy ze specjalistyką czy też możliwością kierowania na badania diagnostyczne. Natomiast mam wątpliwości, żeby nie pójść tutaj zbyt daleko w sensie zamknięcia – na tę chwilę bez wykształcenia lekarzy rodzinnych – tej grupy zawodowej w stosunku do innych specjalności, a także wydzielenia tego systemu – powiedział Tomasz Latos.

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej, celowość wprowadzenia ustawy ,,jest dyskusyjna”. Lekarze uważają z kolei, że POZ ,,powinna pozostać częścią całego systemu ochrony zdrowia, a nie sztucznie wydzieloną częścią”.

Większość przepisów ustawy miałaby wejść w życie 1 lipca 2017 r.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 8 stycznia 2017

Autor: mj

Tagi: Zespoły medyczne mają zajmować się pacjentami POZ