Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zamyślenie nad ojczyzną

Treść

Dwudziesta czwarta lekcja śpiewania na krakowskim Rynku Głównym. Patriotyczne szlagiery - m.in. "Pieśń konfederatów barskich", "Warszawianka", "Święta miłości", "Polonez Trzeciego Maja" - zabrzmiały pod Ratuszem na Rynku Głównym w Krakowie. W ten sposób odbyła się kolejna, 24. już "lekcja śpiewania".



Organizatorami wczorajszych śpiewów byli - zgodnie z tradycją - artyści Lochu Camelot z Kazimierzem Madejem na czele, a także Waldemar Domański, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Piosenki. Tradycyjnie rozdano kilka tysięcy śpiewników. Tradycyjnie również zabrakło co najmniej kilkuset egzemplarzy dla entuzjastów krakowskiej "lekcji śpiewania". - Nasze śpiewanie to nie tylko świętowanie kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale również zamyślenie nad ojczyzną - mówił do publiczności Kazimierz Madej.

Do namysłu nad ojczyzną namawiał też... ks. Piotr Skarga, którego fragmenty kazania padały ze sceny pomiędzy pieśniami. "Wiedzcie więc, że kto na konflikty i rozterki czas traci, ten mądrym być nie może" - cytowano słynnego jezuitę.

Podczas wczorajszej "lekcji" przypomniano, że od 2 stycznia br. Biblioteka Polskiej Piosenki jest samodzielną miejską instytucją kultury. Spełniły się tym samym marzenia prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Piosenki Waldemara Domańskiego, który od lat stara się kolekcjonować nagrania, nuty, teksty - jednym słowem, wszystko, co związane z polską piosenką i co warto zachować dla przyszłych pokoleń. Ta biblioteczna lekcja trwa cały rok - zatroskani losem zbiorów proszeni są o kontakt. Wszystkie dane instytucji znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.bibliotekapolska.pl. (MW) , "Dziennik Polski" 2007-05-04

Autor: ea