Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zakupy z pominięciem offsetu

Treść

Wczoraj Senat debatował nad rządową nowelą ustawy o zamówieniach kompensacyjnych, według której pilne zakupy dla wojska stacjonującego poza granicami kraju będą możliwe z pominięciem offsetu. Zakupy takie mogą dotyczyć jedynie sytuacji wyjątkowych i - jak podkreśla senator Stanisław Zając (PiS) - nie mogą przerodzić się w praktykę, co byłoby niekorzystne dla przemysłu obronnego w Polsce. Głosowanie planowane jest jeszcze w tym tygodniu.

W projekcie proponuje się, aby z umów offsetowych zwolnione były dostawy uzbrojenia, sprzętu wojskowego, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do właściwego funkcjonowania i wyposażenia żołnierzy polskich kontyngentów wojskowych uczestniczących w misjach zagranicznych. Zgodnie z prawem każde zamówienie broni za granicą o wartości ponad 5 mln euro wymaga zawarcia także umowy offsetowej. Zagraniczny dostawca zobowiązuje się w niej do zakupu od Skarbu Państwa udziałów lub akcji, a także do wniesienia wkładów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółki akcyjnej, do przekazania technologii lub do zawarcia i zrealizowania umowy sprzedaży, dostawy, licencji, know-how lub innej umowy o przeniesienie prawa lub świadczenie usług. Ustawa offsetowa nie jest stosowana m.in. do dostawy uzbrojenia dla wojska wysyłanego w trybie pilnym do działań poza granicami państwa pod warunkiem wyrażenia zgody na taką dostawę przez Radę Ministrów.
Zdaniem wnioskodawców ustawy, ten ostatni przepis w istotny sposób utrudnia sprawne pozyskiwanie sprzętu dla polskich kontyngentów wojskowych, ponieważ umożliwia nabywanie go z pominięciem reżimu ustawy offsetowej, ale tylko w sytuacji, gdy wojsko kierowane jest do działania za granicą (niemożliwe jest więc dosłanie uzbrojenia w tym trybie dla kontyngentu już pełniącego służbę). Proces dostawy ma wydłużać ponadto wymóg uzyskiwania zgody rządu na odstąpienie od procedury offsetu.
Dlatego w noweli zaproponowano, aby ustawy offsetowej nie stosowało się do dostawy uzbrojenia dla wojska kierowanego do działań poza granicami państwa lub już wykonującego takie działania. Nowela upoważnia ponadto szefa MON do podejmowania decyzji o zakupach uzbrojenia potrzebnego wojsku za granicą bez konieczności zatwierdzania przez rząd umów dotyczących tych zakupów. Jak przypomina senator Stanisław Zając (PiS), przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej, w trakcie prac nad projektem ustawy pojawiały się wątpliwości dotyczące m.in. zagrożenia dla krajowego przemysłu zbrojeniowego oraz kwestionowanie zasadności rezygnacji z wymogu uzyskania zgody rządu na odstąpienie od offsetu.
Jednak zdaniem senatora, można odstąpić od wymogu ustawy offsetowej w sytuacjach wyjątkowych ze względu na potrzebę dozbrojenia walczących żołnierzy, gdzie czas gra dużą rolę. - Do zastosowania nowej ustawy dojdzie, gdy pojawią się nowe, nieprzewidziane okoliczności. Chodzi jednak o sytuacje wyjątkowe, aby nie przerodziło się to w praktykę i nie przekreśliło obecnie obowiązującej ustawy - podkreślił senator Zając. Senat musi uchwalić ustawę do jutra.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2009-09-24

Autor: wa