Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z Maryją ratuj człowieka!

Treść

Zdjęcie: BPJG/Marek Kępiński/ -

Wspólnota „Z Maryją Ratuj Człowieka” podejmuje modlitwę wstawienniczą w intencji osób zagubionych w grzechu śmiertelnym. Powstała jako odpowiedź na pragnienia Serca Jezusa i Maryi i jest zanurzona w misji Kościoła – aby wszyscy ludzie byli zbawieni. Każdy członek wspólnoty modli się o zbawienie człowieka wybranego przez Boga. Sercem dzieła jest Jasna Góra.

Ostatnie badania wskazują, że 39,1 proc. polskich katolików uczęszcza na niedzielną Eucharystię (tzw. dominicantes), a tylko 16 proc. przystępuje do Komunii św. (tzw. communicantes), czyli de facto jest w stanie łaski uświęcającej. A co z resztą naszych braci i sióstr, o których nasz Pan każe nam się troszczyć, za których oddał życie i darzy ich miłością? Widzimy więc pilną potrzebę modlitwy i ewangelizacji.

Papież Franciszek w adhortacji „Evangelii gaudium” zachęca, aby serca ludzkie były otwarte na dar przebaczenia: „Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem nam […]. On pozwala nam podnieść głowę i zacząć od nowa, z taką czułością, która nas nigdy nie zawiedzie i zawsze może przywrócić nam radość”. Przypomnijmy naukę Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Grzech śmiertelny jest – podobnie jak miłość – radykalną możliwością wolności ludzkiej. Pociąga on za sobą utratę miłości i pozbawienie łaski uświęcającej, to znaczy stanu łaski. Jeśli nie zostanie wynagrodzony przez żal i Boże przebaczenie, powoduje wykluczenie z Królestwa Chrystusa i wieczną śmierć w piekle; nasza wolność ma bowiem moc dokonywania wyborów nieodwracalnych, na zawsze”.

Chrześcijanin to nie bohater, który doskonale sam sobie poradził ze swoimi grzechami, sam pokonał swoje lęki. Chrześcijanin to kruchy grzesznik, świadomy swojej słabości, który pozwala się zbawić przez Jezusa Chrystusa. To człowiek, który doświadcza radości zbawienia w mocy krzyża i zmartwychwstania Jezusa. Ten, kto został ogarnięty radością zbawienia, sam wie, że nie może zostawić swoich braci i sióstr w ciemności. Wspomnijmy słowa s. Łucji, wizjonerki z Fatimy: „Matka Boża prosiła: ’Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza gdy będziecie ponosić ofiary: O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, za nawrócenie grzeszników i za zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi’”.

Siła modlitwy

Każdy, kto podejmuje modlitwę wstawienniczą w ramach jasnogórskiego dzieła modlitwy „Z Maryją Ratuj Człowieka”, pragnie włączyć się w misję zbawienia powierzoną Kościołowi przez Chrystusa Odkupiciela. Bóg chce zbawić wszystkich ludzi. Jako uczniowie Jezusa chcemy mieć te same pragnienia co On, chcemy pomagać Chrystusowi w Jego misji zbawienia w wymiarze całego świata. Chcemy pomagać Maryi, Matce Kościoła, przez oddanie się Jej do dyspozycji.

Podejmując to dzieło, nie tworzymy jakiejś konkretnej ustrukturyzowanej wspólnoty formacyjnej. Jednakże – podobnie jak dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – pragniemy angażować wszystkich ludzi dobrej woli. Osoby włączające się we wspólnotę modlitwy w intencji tych, których zbawienie jest zagrożone, czynią to przez odmawianie formuły modlitewnej specjalnie zatwierdzonej przez Kościół. Inicjatywa ta cieszy się aprobatą i błogosławieństwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, oraz generała zakonu paulinów.

Bóg zna imię

Pragniemy, aby dzieło modlitwy wstawienniczej coraz bardziej się rozwijało. Wiele osób już do niego przystąpiło. Tworzą się małe wspólnoty, które razem podejmują modlitwę. Na Jasnej Górze spotykamy się w każdy trzeci czwartek miesiąca (oprócz Adwentu i Wielkiego Postu) na wspólnej Eucharystii, słuchaniu Słowa Bożego i adoracji Najświętszego Sakramentu. W Adwencie i Wielkim Poście bierzemy udział w dniu skupienia. Jednakże istotą jest trwanie na codziennej modlitwie w intencji osób, o których Bóg wie, że ich zbawienie jest zagrożone. Wielu pyta, czy modlimy się za jakieś konkretne osoby. Owszem – podejmujemy modlitwę za konkretne osoby, ale znane Bogu, a nie nam. Bóg wie i udziela łaski!

Każdy, kto pragnie włączyć się w to dzieło, nie czyni tego żadną formułą przyrzeczenia. Włącza się w nią poprzez sam fakt rozpoczęcia modlitwy i kontynuuje ją tak długo, jak uzna, że Bóg go wzywa. Wszystkich pragnących się włączyć w dzieło modlitwy „Z Maryją Ratuj Człowieka” zapraszamy! W intencji wszystkich członków wspólnoty w każdą pierwszą sobotę miesiąca jest odprawiana Msza św. o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej.
O. Tomasz M. Tlałka OSPPE Jasna Góra
Nasz Dziennik, 17lipca 2014

Autor: mj