Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z edukacją będzie średnio

Treść

Artur Bramora z Ruchu Palikota, optyk z wykształceniem średnim, pokieruje pracami sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. - Czy dopuszcza pan, by dzieci i młodzież miały prawo do posiadania i zażywania narkotyków zarówno miękkich, jak i twardych? - chcieli wiedzieć posłowie.

Sejm i Senat przyjęły uchwały dotyczące składu komisji obu izb parlamentu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz (PO) poddała wczoraj pod głosowanie wniosek w sprawie wyboru składu osobowego stałych komisji sejmowych. Parlamentarzyści, z niewielkimi wyjątkami, jednomyślnie przegłosowali, kto będzie w nich zasiadał. Nie obyło się jednak bez skandali.
Od nowego szefa komisji edukacji posłowie w żaden sposób nie mogli wyciągnąć odpowiedzi na zasadnicze pytania. - Nie będę odpowiadał dziś na merytoryczne pytania, w większości zadane przez państwa z powodu naszych różnic programowych. Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie wypracowywać takie kompromisy, które będą rozsądne i będą gwarantowały pójście edukacji we właściwym kierunku - oświadczył Artur Bramora.
Wtedy parlamentarzyści zaczęli dociekać, jakim wykształceniem legitymuje się członek Ruchu Palikota aspirujący do tak poważnej funkcji. - Posiadam dwa profile średniego wykształcenia - padło w odpowiedzi. Posłowie nie ustępowali. Zapytali wprost, czy oznacza to, że Bramora ma świadectwo dojrzałości. - Jestem technikiem mechanikiem i technikiem optykiem, to są dwa zawody, z czego drugi jest po maturze - odparował zdawkowo.
Ostatecznie głosowanie w sprawie szefa Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży trzeba było powtórzyć, bo za pierwszym razem za kandydaturą Bramora opowiedziało się 15 posłów, 15 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Po przerwie, w drugim głosowaniu, członka Ruchu Palikota poparło 19 posłów, 14 było przeciwko, a 1 wstrzymał się od głosu.
Na posiedzeniach innych komisji posłowie także wybierali przewodniczących. Nie było tu większych niespodzianek. Ogółem PO będzie przewodniczyła 11 komisjom sejmowym, PiS - 6. Pracami dwóch komisji pokierują Ruch Palikota i PSL, a po jednej przypadło Solidarnej Polsce i SLD.
Co ciekawe, Grzegorz Schetyna (PO), były marszałek Sejmu, stanie na czele Komisji Spraw Zagranicznych, a były wicemarszałek Stefan Niesiołowski - Komisji Obrony Narodowej. Bolesław Piecha (PiS), tak jak w poprzedniej kadencji, został szefem sejmowej Komisji Zdrowia, Marek Biernacki (PO) - Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) - Komisji Kultury i Środków Przekazu, Wojciech Jasiński (PiS) - Komisji Gospodarki, Sławomir Piechota (PO) - Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Zbigniew Rynasiewicz (PO) - Komisji Infrastruktury, a Ryszard Kalisz (SLD) - Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Warto zaznaczyć, że Dariusz Rosati z PO został wybrany na przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, a Adam Szejnfeld - Komisji Skarbu Państwa. Przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki został Ireneusz Raś (PO). Krzysztof Jurgiel (PiS) będzie szefem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z Prawa i Sprawiedliwości wywodzą się też Arkadiusz Czartoryski - szef Komisji ds. Kontroli Państwowej, a także Adam Lipiński - szef Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą. Maciej Mroczek z Ruchu Palikota będzie stał na czele Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, natomiast Mieczysław Golba z klubu Solidarna Polska objął szefostwo Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Jacek Dytkowski

Nasz Dziennik  Piątek, 18 listopada 2011, Nr 268 (4199)

Autor: au