Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wybory do PE – ważne terminy

Treść

Krajowe Biuro Wyborcze przypomina o ważnych terminach związanych z głosowaniem w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Do 6 czerwca jest czas na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Mogą to zrobić osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza swoim miejscem zamieszkania.

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego, Marcin Chmielnicki, mówi, że jest to najlepszy sposób, aby wziąć udział w głosowaniu.

Można zawnioskować do obojętnie jakiego urzędu gminy o zaświadczenie o prawie do głosowania.  Zaświadczenie uprawnia nas do głosowania w Polsce i za granicą, czyli tam, gdzie aktualnie będziemy. Warto pamiętać, że możemy wnioskować o ten dokument do 6 czerwca – powiedział Marcin Chmielnicki.

Z kolei 27 maja mija termin składania wniosków o głosowanie korespondencyjne. Taką możliwość mają seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Dotyczy to też osób niewidomych lub niedowidzących, które otrzymają specjalne nakładki na karty wyborcze.

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego wyjaśnia, gdzie można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego.

Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60. rok życia, mogą wnioskować o możliwość głosowania korespondencyjnego. Taką chęć należy zgłosić komisarzowi wyborczemu ustnie i pisemnie lub za pomocą usługi na stronie gov.pl – zaznaczył Marcin Chmielnicki.

27 maja mija również termin składania wniosków o bezpłatny transport do i z lokalu wyborczego. Udogodnienie to przysługuje osobom z niepełnosprawnościami i seniorom.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 13 maja 2024

Autor: dj