Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wybory będą 20 czerwca

Treść

21 kwietnia marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosi termin przyspieszonych wyborów prezydenckich. Oznacza to, że wybory będą mogły się odbyć tylko 20 czerwca. Komorowski poinformował, że do niedzieli został przedłużony okres żałoby narodowej.
Poszerzone o reprezentantów kół poselskich posiedzenie Konwentu Seniorów zakończyło się zgodnie z oczekiwaniami klubów opozycyjnych, które wnioskowały, by do dyskusji o wyborach prezydenckich powrócić po uroczystościach pogrzebowych Pary Prezydenckiej. - Konwent zakończył się pełnym porozumieniem. Jesteśmy w tej sprawie solidarni. Decyzję ogłoszę 21 kwietnia w godzinach rannych - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Choć nie podał terminu wyborów, wiadomo już, że odbędą się one 20 czerwca. Wynika to z kalendarza wyborczego podyktowanego Konstytucją i ustawą o wyborze prezydenta.
Zgodnie z Konstytucją marszałek Sejmu musi w ciągu dwóch tygodni po opróżnieniu stanowiska prezydenta ogłosić termin przyspieszonych wyborów. Termin ten powinien zostać wyznaczony w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu kolejnych 60 dni. Do tego dochodzą jeszcze zapisy ustawy o wyborze prezydenta RP. Szef Kancelarii Sejmu Leszek Czapla zwrócił uwagę, że zgłoszenie o powstaniu komitetu wyborczego z nazwiskiem kandydata i tysiącem podpisów należy złożyć do Państwowej Komisji Wyborczej najpóźniej w 55. dniu przed terminem wyborów. Najpóźniej na 45 dni przed wyborami należy z kolei ostatecznie zarejestrować kandydata wraz z podpisami 100 tys. popierających go osób. Jeśli marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów 21 kwietnia, to jedyny zgodny z przepisami termin wyborów prezydenckich przypada na 20 czerwca. Czapla zaznaczył, że w takiej sytuacji o powstaniu komitetów wyborczych należałoby powiadomić PKW do 26 kwietnia. A jedynie do 6 maja komitety miałyby czas na ostateczną rejestrację kandydata i zebranie pod jego kandydaturą przynajmniej 100 tys. podpisów.
Marszałek Komorowski zapowiedział, że ze względu na napięte terminy związane z przeprowadzeniem przyspieszonych wyborów prezydenckich na następnym posiedzeniu Sejmu zaproponuje nowelizację ustawy o wyborze prezydenta, by w przyszłości ewentualne ogłoszenie i przeprowadzenie przyspieszonych wyborów prezydenckich nie było tak ciasno obwarowane terminami. Zaznaczył, że odwołano przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu. Kolejny raz Sejm zbierze się w ostatnim tygodniu kwietnia. Marszałek Sejmu poinformował, że jako pełniący obowiązki prezydent podpisał postanowienie o przedłużeniu o kolejne pół roku użycia naszego kontyngentu wojskowego w Afganistanie, a także postanowienie o kolejnym użyciu polskiego lotnictwa w sojuszniczej misji patrolowania przestrzeni powietrznej nad Estonią, Litwą i Łotwą.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-04-15

Autor: jc