Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wsparcie dla rozwiązań proekologicznych

Treść

Resort finansów będzie wspierać rozwiązania proekologiczne, m.in. przez zachęty podatkowe dla osób z nich korzystających. Propozycje znajdą się w projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, którą przygotowuje Ministerstwo Energii.

Istotny wkład w zapisy ustawy ma również Ministerstwo Finansów, które pracuje nad mechanizmami podatkowymi w stymulowaniu rozwiązań proekologicznych. Wśród planowanych zmian – jak mówi rzecznik tego resortu Łukasz Świerżewski – jest m.in. zniesienie akcyzy na sprężony gaz ziemny i auta elektryczne.

Proponujemy również podniesienie kwoty, tej która może być wliczona w koszty prowadzonej działalności gospodarczej przy zakupie pojazdów elektrycznych. Obecnie jest to 20 tys. euro, proponujemy jej podwyższenie do 30 tys. euro. Wszystkie te rozwiązania wpisują się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaproponowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, której elementem jest rozwój rynków nowoczesnych technologii, nowoczesnych rozwiązań. Takim rynkiem jest rynek pojazdów elektrycznych napędzanych także alternatywnymi paliwami. Rynek ten oczywiście nie rozwinie się jeśli nie będzie kupujących, a ważną zachętą do kupowania pojazdów elektrycznych są właśnie korzyści podatkowe – podkreśla Łukasz Świerżewski.

Ministerstwo Finansów proponuje też zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku stanowisk, w których pojazdy elektryczne miałyby być zasilane w energię. Planowane rozwiązania wpisują się też w rządowy program Czyste Powietrze, którego celem jest walka ze smogiem.

Resort finansów ma nadzieję, że zaproponowane przez nie zmiany zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 16 września 2017

Autor: mj

Tagi: Wsparcie dla rozwiązań proekologicznych