Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Władze Krakowa zbadają, jakie alkohole lubią mieszkańcy miasta i w jakich ilościach je spożywają

Treść

Ankieterzy zatrudnieni przez urząd miasta pracować będą przez cały listopad. Zapukają do mieszkań 500 krakowian. Oprócz alkoholowych preferencji, będzie ich interesowało podejście do problemów związanych z nadużywaniem napojów wyskokowych. - Badania są częścią ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - mówi Marek Jachowicz, kierownik referatu zdrowia w magistrackim wydziale spraw społecznych. - Chodzi o zebranie danych, umożliwiających skuteczną profilaktykę antyalkoholową.
Zaczynamy coraz wcześniej
Poprzednie badania przeprowadzono w 2003 roku. Wykazały m. in., że co drugi uczeń krakowskiej podstawówki miał kontakt z alkoholem w wieku 10- 11 lat. - Z każdym rokiem ta inicjacja następuje coraz wcześniej - mówi Marek Jachowicz. - Winę za to ponoszą zbyt liberalni rodzice.
Dorośli najchętniej piją piwo, ale najczęściej nadużywają wódki. Służy im jako najprostszy środek do oderwania się od rzeczywistości. Dlaczego ankietowani dążą do "zerwania filmu"? - Zdecydowana większość, bo 54 proc. tłumaczy się stresem i niepowodzeniami w pracy - mówi Jachowicz.
Pieniądze z koncesji
Wyniki ankiety sprzed dwóch lat posłużyły do opracowania głównych kierunków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Wyznaczyliśmy trzy główne cele działań: edukację rodziców, zwiększenie dostępności informacji o możliwościach leczenia uzależnień i zwiększenie oferty sportowo- rekreacyjnej dla młodzieży. Na realizację tego programu miasto przeznaczyło w tym roku 12,3 mln zł. Pieniądze w całości pochodzą z "korkowego", czyli opłat trafiających do gminnej kasy za wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu.Porównamy się z innymi
Ankieta, która zostanie przeprowadzona teraz wykaże, na ile skuteczne były antyalkoholowe działania prowadzone do tej pory. - Pozwoli dane krakowskie zestawić z innymi dużymi miastami - mówi Marek Jachowicz. - Oprócz małopolskiej stolicy, do badań PBS przystąpiły również: Warszawa, Lublin, Poznań i Gdańsk. Dane opublikowane zostaną w połowie grudnia.

(KP)

"Gazeta Krakowska" 2005-11-07

Autor: ab