"Winnice Małopolski"
Treść
Konferencją "Szanse rozwoju małych gospodarstw winiarskich w Małopolsce" zainaugurowano w Krakowie II edycję projektu "Winnice Małopolski". Cel programu to m.in. odrodzenie tradycji winiarskich na terenie Małopolski i stworzenie unikalnego w skali kraju produktu regionalnego.
Podczas spotkania zorganizowanego przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego SA (MARR) wspólnie z konsulem generalnym Republiki Austrii w Krakowie - Hermine Poppeller, zaprezentowano m.in. stan winiarstwa austriackiego. Zatrzymano się nad dotychczasowymi osiągnięciami odtwarzania tradycji winiarskiej i winogrodniczej w Małopolsce, jak również w innych województwach. Przedstawiono szanse na rozwój winiarstwa polskiego.
Celem przewodnim projektu "Winnice Małopolski" jest odrodzenie tradycji winiarskich na terenie Małopolski. Chodzi także, jak czytamy na stronie internetowej MARR, o stworzenie unikalnego w skali naszego kraju, produktu regionalnego. Ma on służyć promocji województwa, być dodatkową atrakcją turystyczną. Przedsięwzięcie adresowane jest do rolników, ale także osób zainteresowanych uprawą i produkcją win gronowych. Adresatami projektu są wszyscy posiadający odpowiednią dla profesjonalnej uprawy winorośli działkę o powierzchni co najmniej 10 arów.
- Pierwsza edycja programu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Na szkolenia zgłosiło się ponad 150 osób, a kurs ukończyło ponad 30. Teraz chcemy skoncentrować się na podnoszeniu jakości i wiedzy ludzi, którzy w Małopolsce zajmują się lub będą zajmować produkcją wina - wyjaśnia Witold Śmiałek, prezes MARR. Uważa on, że efektem realizacji projektu powinno być stworzenie "Małopolskiej Ścieżki Winnej" z odpowiednią infrastrukturą.
- To jest projekt, który nie przyniesie natychmiastowych efektów, bo musimy na nie poczekać dobrych kilka lat zgodnie z cyklem wegetacyjnym winorośli. Mam jednak nadzieję, że za ten czas degustacje rodzimych win będą się odbywać także w małopolskich gospodarstwach - ocenia Anna Sowa-Jadczyk, koordynator projektu z MARR. Przypomina, iż tradycje winiarskie w Małopolsce sięgają średniowiecza, a winoroślą obsadzone było nawet Wzgórze Wawelskie w Krakowie.
Twórcą programu jest MARR SA w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Małopolskim Forum Winne oraz Polskim Instytutem Winorośli i Wina. Organizatorzy wzorują się na podobnych przedsięwzięciach funkcjonujących w państwach Unii Europejskiej.
MB, PAP, "Nasz Dziennik" 2007-05-30
Autor: ea