Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielki Piątek – dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa

Treść

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. To czas szczególnego skupienia i modlitwy. Tego dnia w kościołach nie sprawuje się Mszy świętej. Celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej.

Koncentrujemy się na krwawej ofierze Chrystusa, która dokonała się na Krzyżu – mówi ks. Mateusz Kielarski, członek Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej.

Każda Eucharystia jest bezkrwawą ofiarą Jezusa Chrystusa, dlatego w tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Jest to liturgia darów ówcześnie przygotowanych. W Liturgii Wielkiego Czwartku wieczorem konsekruje się odpowiednią ilość komunikantów, których się później udziela w Wielki Piątek. W czasie Liturgii Wielkiego Piątku Chrystus ukazywany jest jako ten, który zwycięża na Krzyżu i poprzez Krzyż będzie nam pokazywał miłość i miłosierdzie – zaznaczył ks. Mateusz Kielarski.

Liturgia Wielkiego Piątku pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka w Watykanie rozpocznie się o godz. 17.00. Na godz. 21.15 planowana jest Droga Krzyżowa z rzymskiego Koloseum. Transmisję obu wydarzeń przeprowadzi TV Trwam.

Dziś obowiązuje post ścisły. Poza powstrzymaniem się od spożywania mięsa powinniśmy ograniczyć również ilość jedzonych posiłków.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 29 marca 2024

Autor: dj