Przejdź do treści
Przejdź do stopki

,,Wielkanoc bez granic" szansą dla cudzoziemców na poznanie polskiej tradycji

Treść

Po raz piąty Instytut Myśli Schumana organizuje „Wielkanoc bez granic”. To inicjatywa, która pozwala na spotkanie przy świątecznym stole cudzoziemców mieszkających w Polsce z polskimi rodzinami. Ze względu na pandemię spotkania odbywają się online.

„Wielkanoc bez granic” oraz „Wigilia bez granic” to wyjątkowe inicjatywy jednoczące Polaków z cudzoziemcami, którzy na co dzień studiują i pracują w Polsce, a w okresie świątecznym są z dala od swoich bliskich i przyjaciół.

– W poprzednich latach wydarzenie organizowaliśmy w ten sposób, że cudzoziemcy przebywający w naszym kraju odwiedzali Polaków w domach, ale z powodu pandemii korona wirusa i wielu ograniczeń przenieśliśmy to wydarzenie do internetu – wyjaśnia Małgorzata Jaroszek z Instytutu Myśli Schumana.

Do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy, niezależnie z jakiego kraju pochodzą i jakiego są wyznania. Po raz pierwszy w akcji bierze udział ks. Tesfay z Etiopii, który studiuje w Warszawie.

– Będę pierwszy raz celebrował śniadanie Wielkanocne z polską rodziną. Mam nadzieję, że poznam polską kulturę i tradycję Polaków – mówi ks. Tesfaye.

Dzięki nawiązanym relacjom obcokrajowcy mogą poznać polską kulturę i tradycję oraz stopniowo wrastać w polskie społeczeństwo. To bardzo ważne – zauważa prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

– Chodzi o ich asymilację. Chodzi o to, że coraz większy napływ osób, które tu pracują, studiują, zakładają rodziny, żeby on był naturalny, żeby oni czuli się tutaj jak w swoim domu – wskazuje prof. Zbigniew Krysiak.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji – zarówno polskie rodziny, jaki i obcokrajowcy – mogą się zgłaszać do soboty za pośrednictwem strony internetowej: http://wielkanocbezgranic.com/

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 2

Autor: mj