Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielka Sobota - ostatni dzień Triduum Paschalnego

Treść

Dziś przeżywamy Wielką Sobotę, ostatni dzień Triduum Paschalnego. To czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia czuwamy przy Grobie Pańskim i adorujemy Najświętszy Sakrament.

W kościołach święcone są pokarmy wielkanocne, a podczas wieczornej liturgii ogień, paschał i woda chrzcielna. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego.

Uroczystość Wielkiej Soboty kończy się Mszą św. Wigilii Paschalnej. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego „Alleluja”.

O symbolice Wielkiej Soboty mówi ks. dr Jan Uchwat z gdańskiego Seminarium Duchownego.

– Przez większość dnia to jest dzień ciszy. Czekamy na zmartwychwstanie aż do liturgii wielkosobotniej – Wigilii Paschalnej. To jest wielka euforia, to jest eksplozja radości, światła i wody – tymi symbolami wtedy są: światło, które oznacza Chrystusa zmartwychwstałego, zapalony paschał, uroczyście wniesiony do kościoła, to jest moment, kiedy sobie przypominamy o sakramencie Chrztu św., moment odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Chrzest św. to jest nasze zanurzenie, wszystkich, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Stąd światło i woda podczas Wigilii Paschalnej, uroczystej Mszy św., najbardziej radosnej w ciągu roku, dlatego że zmartwychwstanie jest główną prawdą naszej wiary – tłumaczy ks. dr Jan Uchwat.

Liturgia Wigilii Paschalnej jest najbardziej uroczystą ze wszystkich liturgii w roku. Otwiera pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 31 marca 2018

Autor: mj

Tagi: Wielka Sobota Triduum Paschalne