Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielka Sobota - dzień wielkiej ciszy, modlitwy, skupienia, oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa

Treść

Dzień Wielkiej Soboty to dzień wielkiej ciszy, modlitwy, skupienia, oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu Kościół nie sprawuje żadnych sakramentów, nie biją dzwony, jest wielka nabożna cisza, która kojarzy nam się z żałobą po śmierci kogoś bliskiego – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski z Katedry Duchowości Systematycznej i Praktycznej KUL.

Ksiądz profesor Marek Chmielewski zwrócił uwagę, że dzień Wielkiej Soboty to dla wszystkich katolików dzień ciszy, modlitwy i skupienia.

– Dzień Wielkiej Soboty to dzień wielkiej ciszy, modlitwy, skupienia, oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu Kościół nie sprawuje żadnych sakramentów, nie biją dzwony, jest wielka nabożna cisza, która kojarzy nam się z żałobą po śmierci kogoś bliskiego, bo rzeczywiście przeżywamy, i to w sposób bardzo realny, śmierć Chrystusa z nadzieją, że zmartwychwstanie – mówił kapłan.

Obrzędy Wielkiej Soboty należą już do Niedzieli Zmartwychwstania, dlatego z zasady sprawuje się je późnym popołudniem albo wręcz w nocy – oznajmił.

– Wigilia Paschalna, która już należy do Niedzieli Wielkanocnej to najważniejszy liturgiczny moment w całym roku liturgicznym. Ta liturgia jest najważniejsza ze wszystkich. Ona jest źródłem całej liturgii Kościoła katolickiego. Wigilia Paschalna w zwyczajnym sposobie celebrowania składa się z czterech głównych elementów. Najpierw jest Liturgia Światła, która rozpoczyna się rozpaleniem światła przed kościołem, poświęceniem Paschału, bardzo uroczystym wniesieniem tego światła do wnętrza świątyni i uroczysty hymn „Exultet”, w którym jest pochwała ognia jako znaku Chrystusa, który jest Światłością Świata – stwierdził duchowny.

Po tym następuje Liturgia Słowa – kontynuował.

– Bardzo często rozbudowana składająca się aż z dziewięciu czytań, w czasie których rozważamy poszczególne etapy naszego zbawienia. Po Liturgii Słowa następuje Liturgia Chrzcielna, poświęcenie wody, bardzo często też w czasie Liturgii Chrzcielnej Wigilii Paschalnej odbywa się chrzest, w tym czasie, kiedy następuje poświęcenie wody do chrztu, wszyscy odnawiamy nasze przyrzeczenia chrzcielne i przypominamy sobie zobowiązania wynikające z przyjęcia sakramentu chrztu. Dopiero po tym następuje czwarty element, jakim jest Liturgia Eucharystyczna. Z radosnymi śpiewami wielkanocnymi, z radosnym śpiewem Alleluja, który wyraża naszą radość ze zmartwychwstania Chrystusa – podsumował ksiądz profesor Marek Chmielewski.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 11 kwietnia 2020

 

Autor: mj