Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielka powódź w bibliotece

Treść

Do połowy grudnia można oglądać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie niezwykle interesujące kroniki miejscowych organizacji: Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnej Spółdzielni ?Samopomoc Chłopska?. - To bardzo cenne lokalne źródła historyczne - zwraca uwagę Zbigniew Marcinkowski, dyrektor GBP w Radłowie. Najstarsze zapisy w kronice OSP pochodzą z 1885 roku, a kronika GS ?SCh? prowadzona jest od 1945 roku.

Wartość prezentowanych w bibliotece dokumentów wysoko oceniają zawodowi historycy. Zwracają uwagę na staranne i systematyczne prowadzenie zapisów, rzetelność przedstawianych faktów, przytaczanie wydarzeń w oparciu o relacje świadków itp. Kronika radłowskiej OSP zdobyła wiele wyróżnień w konkursach, ostatnio w ogólnopolskim przeglądzie we Wrocławiu.

- Autorzy kronik nie skupiali uwagi wyłącznie na tematyce pożarnictwa czy spółdzielczości. Informują przy okazji o różnych przejawach życia lokalnej społeczności. Całość materiału uzupełniona jest doskonale zachowanymi zdjęciami, często unikatowymi. Przedstawiającymi choćby płonący kościół radłowski w 1914 roku, czy wielką powódź w latach 30. ubiegłego wieku ? charakteryzuje krótko kroniki dyr. Marcinkowski.

Bardzo rzadko te dokumenty są publicznie prezentowane. W Radłowie zostały udostępnione po raz pierwszy, dzięki życzliwości komendanta gminnego OSP Ksawerego Stefańczyka i prezesa Gminnej Spółdzielni Andrzeja Kijaka. Już pierwsi zainteresowai odwiedzili bibliotekę i z dużym zainteresowaniem studiowali kroniki. Można je oglądać w czytelni GBP do 15 grudnia br. (mab)

"Dziennik Polski" 2005-12-02

Autor: mj