Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wicemin. P. Wdówik: Każda osoba niepełnosprawna może wypożyczyć sprzęt bezpłatnie. To w tej chwili 14 tys. różnych urządzeń

Treść

Na wypożyczalnię przeznaczyliśmy 200 milionów złotych. Sprzęt został zakupiony w różnych kategoriach dotyczących osób z niepełnosprawnością. To jest w tej chwili 14 tysięcy różnych urządzeń do wypożyczenia. Każda osoba niepełnosprawna może wypożyczyć sprzęt bezpłatnie. Cały czas monitorujemy system i co pół roku będziemy uzupełniać sprzęt. (…)

Byłem i pewnie jeszcze będę atakowany za to, że zrobiliśmy coś, co ma służyć ludziom oraz działać szybko i skutecznie, a także jest nowocześniejsze niż wszystkie inne rozwiązania – podkreślał Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Na początku września br. ruszył program „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”. Został on przyjęty przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do zaawansowanych urządzeń wspomagających widzenie, słyszenie, poruszanie się czy komunikowanie. Wypożyczenie jest bezpłatne, a w odpowiednim doborze sprzętu lub oprogramowania pomagają specjaliści.

– To jest w tej chwili 14 tysięcy różnych urządzeń do wypożyczenia. Każda osoba niepełnosprawna może wypożyczyć sprzęt bezpłatnie. Jedyna opłata, jaką ponosimy, to jest 2 procent wartości sprzętu jako kaucja zwrotna. (…) Zamówienie przyjedzie do nas, do domu. Zostanie skonfigurowane, przystosowane do naszych potrzeb i za to odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. (…) Cały czas monitorujemy system i co pół roku będziemy uzupełniać sprzęt. (…) Przeznaczamy 60 milionów złotych rocznie na jego uzupełnianie – poinformował Paweł Wdówik.

Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu mogą złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej PFRON. [tutaj]

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych odpowiedział na zarzuty lewicowo-liberalnych mediów skierowane wobec jego osoby w związku z zakupami sprzętu do wypożyczalni.

– Rzeczywiście byłem i pewnie jeszcze będę atakowany za to, że zrobiliśmy coś, co ma służyć ludziom oraz działać szybko i skutecznie, a także jest nowocześniejsze niż wszystkie inne rozwiązania. (…) Na wypożyczalnię przeznaczyliśmy 200 milionów złotych. (…) Sprzęt został zakupiony w różnych kategoriach dotyczących osób z niepełnosprawnością. [Dla osób – przyp. red.] z niepełnosprawnością ruchową są to wózki, podnośniki do mieszkań i do wanny, łóżka rehabilitacyjne, ale także skutery elektryczne dla osób, które muszą przemieszczać się gdzieś dalej, a mają niepełnosprawność ruchową. Dla osób z niepełnosprawnością słuchu są to aparaty słuchowe, przenośne pętle indukcyjne. Mówimy o aparatach wysokiej klasy, jak i o wózkach za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych – wskazywał wiceminister rodziny i polityki społecznej.

– Dla osób niewidomych – gama urządzeń brajlowskich. (…) Dla osób słabowidzących – różne powiększalniki. Ostatnia kategoria to osoby, które mają trudności w komunikowaniu się, na przykład nie mówią. Jest to cała gama nowych technologii służących do porozumiewania się z tymi osobami – kontynuował polityk.

Gość audycji podsumował, co udało się zrobić rządowi Zjednoczonej Prawicy w kontekście poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami, a co należy wziąć pod uwagę do dalszej pracy w tym zakresie.

– Udało nam się w Ustawie o świadczeniu wspierającym spełnić jeden z kluczowych postulatów, który był podnoszony przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością, czyli możliwość podejmowania pracy bez ryzyka utraty świadczenia pielęgnacyjnego. To jest załatwione. (…) Natomiast niezałatwiona jest sprawa asystencji osobistej. Osoby z niepełnosprawnością doświadczyły tego dobrodziejstwa, bo od 2020 roku realizujemy program asystencji z Funduszu Solidarnościowego. Ludzie wiedzą już, że to jest zupełnie nowa jakość życia. Dlatego wpisaliśmy to jako absolutny „numer jeden” do załatwienia. (…) Asystent to ma być ktoś, kto pomaga w wypełnianiu wszystkich czynności, których ze względu na naszą niepełnosprawność nie możemy wypełnić – tłumaczył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Całą rozmowę z wicemin. Pawłem Wdówikiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 21

Autor: mj