Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wiara, wiedza i praca

Treść

Gościem wczorajszej Kawiarni Naukowej PAU i "Dziennika Polskiego" był ojciec Leon Knabit z opactwa Benedyktynów w Tyńcu, który przedstawił wykład po tytułem "Klasztory i uniwersytety u podstaw cywilizacji europejskiej".



Zaczął od tęsknoty za wiedzą. O źródłach cywilizacji: Babilonii, Egipcie, Grecji, Rzymie. Mówił o wczesnym średniowieczu, gdy Wschód oddzielał się od Zachodu i ówczesnych animozjach i sporach. Mówił o życiu pustelniczym i zakonnym organizowanym na Wschodzie przez św. Bazylego, zaś na Zachodzie przez św. Benedykta. Mówił o roli zakonów w archiwizowaniu kultury i w jej rozwoju. Stwierdził, iż to właśnie klasztory benedyktyńskie uczyniły Europę żyzną.

Przypomniał zasady św. Benedykta: módl się i pracuj, nie bądź smutny, szanuj wszystkich ludzi, ale przede wszystkim wielbij Boga. Solidna praca dla Boga i człowieka doprowadziła do powstania organizacji cechowych. Na wzór cechów powstawały organizacje naukowe - studium generale. A to przecież Uniwersytet Jagielloński został powołany w XIV wieku jako studium generale.

Mówił o tym, że z czasem zniknął konflikt pomiędzy wiarą i wiedzą i przypomniał często wypowiadane przez Jana Pawła II stwierdzenie, iż między tymi dwoma dziedzinami działalności ludzkiej nie ma sprzeczności. Przypomniał też słowa wypowiedziane przez Jose Manuel Barroso do uczestników Zjazdu Gnieźnieńskiego, że Europa jest w dużym stopniu oparta na wartościach chrześcijańskich i można przyjąć, że jest kontynentem chrześcijańskim.

Jak powiedział na zakończenie spotkania prowadzący je prof. Jerzy Vetulani: - Gdy się mówi o chrześcijańskich korzeniach Europy, nie ma w tym żadnej dewocji. To są po prostu fakty.

MARIAN NOWY

Autor: ea