Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Treść

Sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, mogą wrócić do pełnienia urzędu.

Pozwala na to nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Przepisy opublikowano w Dzienniku Ustaw w ostatni dzień 2018 r., zaś zgodnie z zapisem nowelizacji wchodzi ona w życie „z dniem następującym po dniu ogłoszenia”.

Poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, wskazuje, że zmiany zostały wprowadzone, żeby udaremnić Komisji Europejskiej Skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

-Trzeba sobie teraz jasno powiedzieć, że to, czym grała opozycja, to, czym grali niektórzy przedstawiciele Unii Europejskiej, zostało im wyrwane z rąk. Właściwie teraz postępowanie przed Europejskim Trybunałem [TSUE] stało się bezprzedmiotowe. Co prawda powiadają, że nie będą wycofywać tej skargi, ale ciekaw jestem, co z tym dalej zrobią, skoro nie ma już przedmiotu sporu – wskazał poseł Stanisław Piotrowicz.

Polityk wskazał, że cofnięcie się, jakim jest nowela ustawy o Sądzie Najwyższym, nie wstrzymuje reformy wymiaru sprawiedliwości.

19 października TSUE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych.

Wśród nich znalazło się: zawieszenie stosowania przepisów dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku czy przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Sąd Najwyższy