Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Węgiel gwarantem bezpieczeństwa Polski

Treść

Zawirowania na rynku surowcowym w związku z wojną na Ukrainie pokazały, jak ważne jest posiadanie własnych zasobów. Pojawia się pytanie, czy ta sytuacja skłoni rządzących do porzucenia planów odchodzenia od węgla w naszej gospodarce.

Wielu Polaków martwi się o to, czy będzie miało czym palić zimą w piecach.

Jednym z takich ludzi jest pan Artur, który wraz z wieloma innymi osobami ustawił się w gigantycznej kolejce po węgiel z lubelskiej kopalni Bogdanka. Kopalnia, aby usprawnić sprzedaż i skrócić kolejki, wprowadziła dwuzmianowy system pracy. Uruchomiono także punkt dla drobnych odbiorców węgla kupujących do sześciu ton surowca.

– Wprowadziliśmy dwuetapową drogę formalną, żeby wyeliminować z kolejki te osoby, które przyjeżdżały po to, żeby zajmować miejsce i później je sprzedawać lub też w nieuczciwy sposób później handlować tym węglem – wskazała Dorota Choma, rzecznik prasowa Bogdanki.

Zainteresowanie węglem w Bogdance czy w Polskiej Grupie Górniczej jest tak duże, ponieważ jest on nawet dwukrotnie tańszy niż w skupach. Rząd przestrzega przed paniką i zapewnia, że węgla na zimę nie zabraknie. Surowiec w dużych ilościach już trafia do Polski z zagranicy.

– Duża ilość węgla, który trafia na rynek, spowoduje, że cena będzie bardziej akceptowalna i przy dodatku trzech tysięcy złotych dużo łatwej będzie można pokryć te koszty – zwróciła uwagę minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Wspomniane trzy tysiące złotych to dodatek węglowy. Wnioski o jego przyznanie można już składać w gminach. W piątek Sejm zajmie się także wsparciem dla tych, którzy ogrzewają swoje domy innymi paliwami. W tle trwającego kryzysu surowcowego wywołanego wojną na Ukrainie trwa dyskusja nad zasadnością unijnej polityki klimatycznej. Jej założenia oznaczają dla Polski odejście od węgla w gospodarce i zamykanie kopalń. Za tą polityką stoi ogromne lobby – przyznał ekspert ds. energetyki, Kazimierz Grajcarek.

– Biznes angielski, niemiecki, francuski zainwestował ogromne pieniądze w górnictwo w Australii, w Republice Południowej Afryki, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i w Ameryce Południowej. Oni tam zainwestowali, żeby sprowadzać. Dzisiaj się to sprawdza – zaznaczył.

Świat wcale nie odchodzi od węgla. Jego zużycie przez ostatnie lata w Europie nie zmalało, a przemysł wydobywczy na świecie jest kontynuowany i rozwijany. Węgla mamy pod dostatkiem także w Polsce.

– Zbadanego węgla w Polsce (mówię tu o węglu kamiennym i brunatnym, bo to są węgle energetyczne) mamy na 600 lat. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć potrzeby energetycznego całego kraju i połowy Europy. Przy tych kopalniach, które są (choć niektóre trzeba będzie zmodernizować), możemy wydobywać około 120 mln ton – zaznaczył Kazimierz Grajcarek.

Podkreślił, że węgiel to nasze narodowe bezpieczeństwo. To ważne zwłaszcza w obliczu wojny na Ukrainie i realnej groźby kryzysu energetycznego w Europie.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: węgiel