Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ważne dla ducha i rozwoju

Treść

Wizyta papieża Benedykta XVI w Małopolsce otrzymała specjalne wyróżnienie w VI edycji konkursu "Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce - Lider Małopolski 2006".

Co roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wyróżnia najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji czy jakości życia mieszkańców, mające wpływ na rozwój regionu. Wyróżniane są także inwestycje, firmy z nowymi technologiami i stwarzające nowe miejsca pracy. Wczoraj w sali obrad krakowskiego magistratu wręczono wyróżnienia laureatom tegorocznej edycji konkursu.



Specjalne wyróżnienie

Wizyta i spotkania Ojca Świętego Benedykta XVI w Krakowie i Małopolsce wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi. Przyznając tytuł, wzięto pod uwagę wymiar duchowy i doniosłość religijną pielgrzymki uznawanej za sentymentalną podróż szlakiem Jana Pawła II, jak i jej perfekcyjną organizację i przedsięwzięcia towarzyszące. Wśród przedsięwzięć poprzedzających pielgrzymkę, towarzyszących jej oraz będących pokłosiem na szczególne wyróżnienie zasługuje uruchomienie Pociągu Papieskiego, liczne koncerty oraz cieszące się olbrzymią popularnością książki i albumy.

Liderzy Małopolski 2006

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy CMUJ w Krakowie-Prokocimiu wraz z zespołem dr. hab. Jacka Puchały w Oddziale Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Oparzeń - za przeprowadzenie skomplikowanych operacji dzieci ciężko poparzonych i rekonstrukcję twarzy dziecka. W 2003 r. szpital uruchomił na Oddziale Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Oparzeń pierwsze w Polsce Dziecięce Centrum Oparzeniowe, które - dzięki wysoko kwalifikowanemu zespołowi dr. hab. Jacka Puchały oraz zaawansowanej aparaturze - z powodzeniem ratuje życie dzieciom z oparzeniami sięgającymi nawet 90 proc. powierzchni ciała, zapewniając im wieloletnią opiekę również podczas leczenia blizn (zabiegi rekonstrukcyjne, korekcyjne, plastyczne i rehabilitacyjne). Ten sam zespół dokonuje także skomplikowanych zabiegów rekonstrukcji elementów ciała dzieci z chorobami genetycznymi, czego przykładem jest rekonstrukcja twarzy dziewięcioletniej dziewczynki z zespołem Aperta.

Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie - za wybudowanie nowoczesnego dworca tworzącego wraz z dworcem PKP centrum komunikacyjne Krakowa. RDA sp. z o.o. powołana została do życia w 2003 r., a jej udziałowcami są miasto Kraków, województwo małopolskie oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Krakowie SA. Dzięki budowie nowoczesnego dworca zapewniona została turystom oraz mieszkańcom miasta i Małopolski lepsza dostępność komunikacji.

Krakowski Bank Spółdzielczy - za wysoką jakość usług świadczonych regionalnym instytucjom, przedsiębiorcom i mieszkańcom oraz stałe unowocześnianie oferty. KBS to największy bank spółdzielczy w kraju. Został założony w 1898 r. i jest jedną z najstarszych instytucji finansowych w Polsce. Jego udziałowcami są wyłącznie polscy spółdzielcy. Od wielu lat jest niekwestionowanym liderem w branży, utrzymując się na czele rankingów najlepszych krajowych banków spółdzielczych.

Cracovia i Wisła Kraków - w 100-lecie klubów sportowych - za szczególne zasługi na rzecz krzewienia kultury fizycznej i sportu. Cracovia i Wisła Kraków są kolebką zorganizowanego sportu wyczynowego w Polsce. Oba kluby wielokrotnie stawały - w różnych dyscyplinach - na podium mistrzostw Polski, osiągając również wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. W 2006 r. oba kluby sięgnęły po tytuły mistrzowskie: Wisła Kraków w koszykówce kobiet, Cracovia w hokeju na lodzie.

Miasto Stary Sącz oraz Przedsiębiorstwo Kamieniarskie "Wolski" z Mizernej koło Czorsztyna - za prace kamieniarskie przy przebudowie średniowiecznego Rynku w Starym Sączu wraz z przyległymi ulicami. Kompleksowa rewitalizacja starego centrum pięknego miasta finansowana była przez gminę Stary Sącz oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, kosztowała ponad 10 mln zł. Prace wymagały użycia wysokiej jakości materiału oraz doskonałej jakości pracy kilkuset pracowników (ułożono m.in. 2 miliony otoczaków).

Miasto Bielsko-Biała - za dokończenie inwestycji "Nowa Starówka - Nowe Szanse. Rewitalizacja Bielskiej Starówki - I etap". W ramach projektu zmodernizowane zostały sieci uzbrojenia terenu oraz nawierzchnie drogowe. Dokonano kompleksowego remontu płyty rynku z nową nawierzchnią z kamiennej kostki. Nawiązując do historii, wykonano m.in. archeologiczną ekspozycję Wagi Miejskiej, zespół fontann z figurą Neptuna, zrekonstruowano także pomnik św. Jana Nepomucena.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie - za otwarcie Centrum Nowoczesnych Technologii - Instytutu Politechnicznego i dynamiczny rozwój. Uczelnia, założona w 1998 r., cieszy się rosnącą popularnością wśród młodzieży - absolwentów szkół ziemi tarnowskiej. Na 16 kierunkach studiuje ponad 5 tys. studentów. Stale rozwija bazę dydaktyczną oraz realizuje inwestycje.

Sabre Holdings - za dynamiczny rozwój Centrum Rozwoju Oprogramowania Sabre w Krakowie. Sabre Holdings jest światowym liderem w zakresie zaawansowanych rozwiązań technologicznych i informatycznych dla branży lotniczej i turystycznej o obrotach przekraczających 2 mld dolarów. Oddział w Krakowie zatrudnia blisko 300 osób i jest drugim co do wielkości i znaczenia centrum programistycznym Sabre na świecie. O dynamicznym rozwoju krakowskiego oddziału świadczy trzykrotne zwiększenie liczby pracowników w ubiegłym roku.

Miasto Kraków oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie - za sfinalizowanie projektu "Oczyszczalnia Ścieków Płaszów II w Krakowie". Jest to najważniejszy i najbardziej kapitałochłonny projekt w ramach kompleksowego programu uporządkowania gospodarki ściekowej w Krakowie. Dzięki inwestycji współfinansowanej z Funduszu Spójności, zwiększono przepustowość istniejącej mechanicznej oczyszczalni ścieków z 132 tys. m sześc. na dobę do 656 tys. m sześc. na dobę, wybudowano biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 328 tys. m sześc. Projekt obejmuje Kolektor Dolnej Terasy Wisły, a także zrekultywowanie lagun osadowych wraz z instalacją do termicznego unieszkodliwiania osadów ściekowych.

Miasto Przemyśl oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu - za inwestycję "Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Przemyślu". Dzięki wybudowaniu oczyszczalni ścieków uzyskano efekt ekologiczny, polegający na całkowitej redukcji zanieczyszczeń z gospodarstw domowych miasta Przemyśla oraz sąsiadujących z nim gmin. Budowę zakończono 31 sierpnia 2006 r., a jego wartość wyniosła 70 milionów złotych, z czego połowę sfinansowała Unia Europejska (ISPA i Fundusz Spójności).

(GEG) , "Dziennik Polski" 2007-03-13

Autor: ea