Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Walka z niżem

Treść

Wczoraj Gaudeamus Igitur zabrzmiało w Akademii Rolniczej. W przemówieniu inauguracyjnym prof. Janusz Żmija, nowy rektor AR, przypomniał o uniwersyteckich tradycjach uczelni i jej związku z Uniwersytetem Jagiellońskim.

- W 2006 roku minie 200 lat od powołania pierwszej katedry rolnictwa przy ówczesnej Akademii Krakowskiej - zaznaczył prof. Żmija, który później, w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że jego uczelnia spełnia wszystkie warunki, by móc stać się niebawem tzw. uniwersytetem przymiotnikowym (czyli np.: rolniczym).

Rektor podkreślił również, że jego uczelnia musi walczyć z coraz większą konkurencją na rynku edukacyjnym i niżem demograficznym, którego skutki widać już teraz. - Liczba studentów będzie się stale zmniejszać. Jednym ze sposobów przetrwania trudnego okresu może być powołanie Centrum Kształcenia Ustawicznego - powiedział prof. Żmija.

Zapowiadane przez rektora centrum będzie organizować kursy, szkolenia i studia podyplomowe, które zapewnią wykładowcom AR niezbędną liczbę godzin dydaktycznych oraz będą stanowiły źródło finansowania uczelni.

Rektor Żmija zapewnił też licznie przybyłych gości, że jego marzeniem jest powołanie fundacji, pomagającej najuboższym studentom. - Wierzę, że nie zabraknie hojnych darczyńców wśród absolwentów AR. Środki na działalność fundacji można pozyskać również z Unii Europejskiej i od samorządów - snuł plany rektor i obiecał, że w trakcie swojej kadencji poprawi warunki socjalno-bytowe studentów, poprzez inwestycje w akademikach, stołówkach i obiektach sportowych. - Szybkich prac modernizacyjnych wymagają też sale dydaktyczne i laboratoria - powiedział rektor.

Uroczysta inauguracja stała się również okazją do wręczenia odznaczeń i medali osobom zasłużonym dla krakowskiej uczelni, a także immatrykulacji nowych studentów Akademii Rolniczej.

(ANKO)

13 TYSIĘCY STUDENTÓW

W AR, na 12 kierunkach i 23 specjalnościach, uczy się obecnie 13 tys. studentów. Zatrudnionych jest 1400 pracowników, a ponad 700 z nich to nauczyciele akademiccy. Około 60 proc. samodzielnych pracowników naukowych ukończyło 60 lat.

Podczas tegorocznej rekrutacji o przyjęcie na studia dzienne w AR ubiegało się 7413 kandydatów (3,9 na jedno miejsce). Najbardziej obleganym kierunkiem była biotechnologia - 12,8 na miejsce, po niej ochrona środowiska - 9,6, zarządzanie i marketing - 7,6 oraz geodezja i kartografia - 6,9.

Na studia zaoczne zgłosiło się 2052 kandydatów (1,3 na miejsce). Najwięcej na ochronę środowiska - 2,7, technologię żywności i żywienia - 2,0 oraz leśnictwo - 1,8. (ANKO)

"Dziennik Polski" 2005-10-07

Autor: ab