Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Zagrzebiu odbędzie się nieformalny szczyt unijnych przywódców

Treść

Premier Mateusz Morawiecki weźmie w czwartek udział w Zagrzebiu w nieformalnym szczycie unijnych przywódców. Spotkanie zwołał szef Rady Europejskiej, Charles Michel.

W roboczej kolacji wezmą udział premierzy Chorwacji, Włoch, Malty i Polski. Spotkanie ma służyć omówieniu tzw. programu strategicznego, czyli kierunków i celów unijnych działań na najbliższe pięć lat.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, powiedział na antenie Polskiego Radia, że Polska ma jednoznaczne stanowisko.

– Jesteśmy przeciwnikami modyfikacji traktatów unijnych w taki sposób, że cztery państwa będą w stanie przegłosować wszystkie pozostałe państwa Unii Europejskiej. Uważamy, że traktat, który teraz funkcjonuje, jest wystarczającym elementem integracji europejskiej. Dalsze kroki w tym zakresie mogą spowodować tylko negatywne skutki poczucia narzucania rozwiązań przez inne kraje Unii Europejskiej chociażby w tych propozycjach, które są teraz składane. Oznaczałoby to, że polityka podatkowa jest w rękach Unii Europejskiej – mówił Piotr Müller.

W ramach przygotowań Agendy Strategicznej przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, prowadzi konsultacje z liderami państw UE.  Poprzednia dyskusja przywódców, która była poświęcona temu zagadnieniu, odbyła się podczas nieformalnego szczytu liderów Unii Europejskiej w Granadzie. Debata zakończyła się wówczas przyjęciem deklaracji.

Prace dotyczące Agendy Strategicznej na lata 2024-2029 będą kontynuowane na forum Rady Europejskiej do lata 2024 roku.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj