Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W rocznicę zamachu na Kutscherę

Treść

Prezentacja publikacji naukowych, edukacyjnych oraz najnowszego komiksu „Zamach na Kutscherę” – to tylko część atrakcji, jakie przygotował Instytut Pamięci Narodowej w związku ze zbliżającą się 69. rocznicą  likwidacji przez polskie podziemie Franza Kutschery, szefa SS na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, w 1944 roku.   

– Spotkanie organizujemy 1 lutego przede wszystkim dlatego, że będziemy obchodzić – co prawda nie okrągłą, ale jednak rocznicę – jednego z ważnych wydarzeń najnowszej historii Warszawy. Mianowicie chodzi o zamach na szefa SS i Policji Dystryktu Warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę, zastrzelonego przez żołnierzy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Dało nam to asumpt do przedstawienia naszych inicjatyw na gruncie warszawskim – informuje dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Część z nich to publikacje o charakterze naukowym z serii wydawniczej „Warszawa niepokonana”.

– Pierwsza z tego cyklu: „Warszawa – miasto w opresji”, ukazała się już kilka lat temu. Od tego czasu powstały trzy kolejne tomy tej serii poświęcone: historii NZS warszawskiego [Pokolenie 82–90. Niezależne Zrzeszenie Studentów na Uniwersytecie Warszawskim we wspomnieniach (1982–1990) – przyp. red.], stołecznej bezpiece [Działalność Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na m.st. Warszawę (1944–1954) – przyp. red.] i ten, który zaprezentujemy podczas spotkania, o cudzoziemcach w powojennej Warszawie [Cudzoziemcy w Warszawie 1945–1989. Studia i materiały – przyp. red.] – zauważa naczelnik. Jednocześnie zapowiada, że w ciągu najbliższych dwóch lat oddział IPN w Warszawie planuje wydać jeszcze około 10 pozycji z tej serii dotyczącej historii najnowszej.

Oprócz oferty naukowej na spotkaniu zostaną zaprezentowane również interesujące materiały dla nauczycieli. – Jest to seria „Bohaterowie Warszawy” oraz broszury do gier ulicznych dla młodzieży. Ukazują one wątki z najnowszej historii Warszawy, które niosą ze sobą pewien ładunek edukacyjny, a przede wszystkim pozwalają bardzo często nowym mieszkańcom tego miasta zdobyć wiedzę na temat jego historii. W związku z tym 1 lutego zostanie zaprezentowana broszura o akcji pomocowej AK dla powstańców w getcie warszawskim [Prezentacja gry ulicznej „Pomoc AK dla powstańców żydowskich w getcie warszawskim (wiosna 1943 r.)” – przyp. red.]. Są to wątki historii mało znane. Warto wiedzieć o ludziach, którzy zdecydowali się poświęcić w imię solidarności z bojownikami żydowskimi – zaznacza dr Łabuszewski.

Trzeci segment upowszechniania wiedzy o Warszawie przez IPN obejmuje najnowszy komiks, jaki zostanie zaprezentowany. – „Zamach na Kutscherę” wydany w nowej serii „W imieniu Polski Walczącej” dotyczy tej najważniejszej akcji, jaka miała miejsce w czasie okupacji niemieckiej. Kolejne dwa komiksy również będą dotyczyły wątków warszawskich: Akcji pod Arsenałem i Akcji Góral – zapowiada naczelnik.

Spotkanie „IPN dla Warszawy. W poszukiwaniu tożsamości stolicy” ma charakter otwarty. – Poza prezentacją publikacji będzie możliwość wysłuchania panelu dyskusyjnego, w którym wezmą udział zarówno przedstawiciele instytucji, zajmujący się popularyzowaniem historii najnowszej na gruncie warszawskim, jak i dziennikarze, którzy również na co dzień interesują się historią tego miasta – konkluduje dr Łabuszewski.

Spotkanie odbędzie się 1 lutego 2013 r. o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, ul. Marszałkowska 21/25. Będzie możliwość zakupu publikacji IPN po preferencyjnych cenach. Na zakończenie odbędzie się pokaz filmu „Zamach” Jerzego Passendorfera, poświęconego udanemu zamachowi żołnierzy harcerskiego oddziału „Agat” AK na Franza Kutscherę, dokonanego 1 lutego 1944 r. w okupowanej Warszawie.

Nasz Dziennik Wtorek, 29 stycznia 2013

Autor: jc