Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W obronie zielonej strzałki

Treść

Co trzeba zmienić, by dobrze przygotować się do mistrzostw

Zmian w 26 ustawach i rozporządzeniach chcą władze miast, które mają być gospodarzami mistrzostw europy w piłce nożnej w 2012 r. Tymczasem administracja rządowa dopiero przygotowuje propozycje zmian w prawie.



Czego chcą samorządowcy? Za konieczne uważają stworzenie możliwości podpisywania umów wieloletnich, wykraczających poza rok budżetowy (co dziś stosowane jest tylko wyjątkowo). Dobrze byłoby zrezygnować z płacenia podatku "janosikowego" (płacą go bogatsze gminy na rzecz biedniejszych). Pieniądze te mogłyby być przekazywane na specjalne konto przeznaczone na inwestycje związane z Euro 2012. Samorządowcy chcą większych udziałów w podatkach, przez co dodatkowe dochody miast można by przeznaczyć na wydatki inwestycyjne.

Ponadto przetargi na inwestycje Euro 2012 powinny się odbywać w uproszczonym trybie, przy skróconych terminach i ograniczeniach protestów. Krótsze terminy i ograniczenie protestów konieczne jest także przy tworzeniu planów zagospodarowania. Przedstawiciele miast chcą zniesienia górnych limitów wynagrodzeń w instytucjach publicznych i większych podwyżek dla urzędników, co ma powstrzymać odchodzenie najlepszych pracowników, bez których przygotowanie i realizacja inwestycji będą zagrożone.

W pakiecie proponowanych zmian są też takie, których związek z Euro 2012 jest mocno przesadzony - widocznie uznano, że piłkarska impreza to dobra okazja, by rozwiązać jak najwięcej problemów. Prawo nakazuje na przykład zlikwidować do końca tego roku możliwość warunkowego skrętu przy zielonej strzałce, co będzie wymagało od samorządów sporych nakładów na modernizacje sygnalizacji świetlnych. Nic więc dziwnego, że samorządowcy chcą pozostawienia zielonych strzałek, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne, bardziej potrzebne inwestycje.

Pomysły na zmiany w ustawach i rozporządzeniach przedstawili kilka tygodni temu reprezentanci Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Poznania. Wszystkie postulaty samorządowców zebrała Unia Metropolii Polskich. Za najważniejsze uznano opracowanie specjalnej ustawy, która w kompleksowy sposób regulowałaby wszystkie sprawy przygotowania i realizacji inwestycji niezbędnych dla przeprowadzenia Euro 2012. Najwięcej postulowanych zmian dotyczy ustawy o zamówieniach publicznych, ale spore korekty trzeba przeprowadzić także w ustawach o finansach publicznych, dochodach jednostek samorządu terytorialnego, planowaniu przestrzennym, gospodarce nieruchomościami i ochronie środowiska.

(GEG), "Dziennik Polski" 2007-06-22

Autor: ea