Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Malhowicach będzie przejście graniczne

Treść

W przyszłym roku ma ruszyć budowa długo oczekiwanego przejścia granicznego z Ukrainą k. Przemyśla. Wojewoda podkarpacka zwróciła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zarezerwowanie pieniędzy na projekt inwestycji.

Przed wejściem Polski do strefy Schengen i Unii Europejskiej granicę w Malhowicach-Niżankowicach otwierano okazjonalnie w ramach Uproszczonego Ruchu Granicznego, głównie w okresie Wszystkich Świętych, aby rodziny mogły odwiedzić groby swych bliskich. Teraz jest to niemożliwe. Na co dzień droga w kierunku Ukrainy urywała się na szlabanie granicznym.

Cały czas jednak trwały starania o budowę przejścia granicznego w Malhowicach. To, że lokalizacja przejścia w tym miejscu jest zasadna, świadczy chociażby analiza środowiskowa, przygotowana jeszcze w 2009 r. dla MSWiA. Wynika z niej, że dziennie przejście graniczne Malhowice-Niżankowice przekraczałoby ok. ośmiu tysięcy podróżnych. Pierwsze przymiarki zmierzające do budowy przejścia rozpoczęły się przed blisko 20 laty. Inwestycja, która miała być szansą na rozwój turystyki i ożywienie gospodarcze terenów przygranicznych, nie mogła doczekać się realizacji z uwagi na brak decyzji władz Ukrainy, bowiem nota dyplomatyczna polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z 2007 r. mimo ponagleń długo pozostawała bez odpowiedzi. Władze w Kijowie ustosunkowały się do całej sprawy dopiero z końcem ubiegłego roku, wydając zgodę na budowę przejścia.

Niedawno wojewoda podkarpacka wystąpiła do MSW o zarezerwowanie środków na projekt nowego polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Malhowicach. Wkrótce ma zostać rozpisany przetarg na projekt inwestycyjny. Budowa przejścia, którego infrastruktura w całości zostanie zlokalizowana po polskiej stronie, ma rozpocząć się w przyszłym roku, a pierwsze odprawy powinny ruszyć za dwa, trzy lata. Szacunkowy koszt inwestycji oscyluje w granicach stu milionów złotych. Na potrzeby przejścia zostanie przebudowana droga wojewódzka w kierunku Malhowic. Przejście graniczne w Malhowicach będzie miało charakter lokalny i będzie przeznaczone dla ruchu osobowego i towarowego samochodów i autobusów do 3,5 t. Wspólne odprawy polsko-ukraińskie będą odbywały się po polskiej stronie.

Na Podkarpaciu, gdzie polsko-ukraińska granica liczy 240 km, obecnie funkcjonują trzy oblężone przejścia: w Krościenku, Korczowej i Medyce. Przejście w Malhowicach będzie czwartym. Ponadto rozważana jest także budowa kolejnych dwóch mniejszych przejść granicznych na terenie Bieszczadów: Smolnik-Boberka i Bystre-Mszaniec.

Nasz Dziennik Poniedziałek, 4 marca 2013

Autor: jc