Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W czwartek sejmowa komisja zajmie się zaopiniowaniem wniosku do TK ws. nowelizacji ustawy o IPN

Treść

W najbliższy czwartek sejmowa Komisja Ustawodawcza ma się zająć zaopiniowaniem sprawy prezydenckiego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Przepisy krytykują m.in. Izrael, USA i Ukraina. Prezydent wychodząc naprzeciw krytycznym głosom, skierował ustawę do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny.

Posłowie z sejmowej Komisji Ustawodawczej muszą wydać opinie nt. zarzutów, jakie zostały zawarte w prezydenckim wniosku. Politycy będą się opierać m.in. na ekspertyzie przygotowanej przez Biuro Analiz Sejmowych. Na posiedzeniu komisji zostanie wybrany parlamentarzysta, który będzie reprezentował Sejm podczas rozprawy w Trybunale.

Poseł Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej, ma nadzieje na merytoryczną dyskusje nad projektem stanowiska.

– Ze strony opozycji nie było praktycznie żadnych zastrzeżeń, poza oczywiście kwestią ukraińską, kwestią propagowania banderyzmu. Opozycja do tej ustawy nie wnosiła na etapie legislacyjnym jakichś większych zastrzeżeń, więc liczę na to, że tutaj odbędzie się merytoryczna dyskusja nad projektem stanowiska. Jestem tutaj też ciekaw, jak Biuro Analiz Sejmowych do tej kwestii podejdzie i na co zwróci uwagę – czy zgodzi się z zastrzeżeniami pana prezydenta czy też po prostu stanie na stanowisku konstytucyjności wszystkich przepisów, które zostały uchwalone – mówi poseł Marek Ast.

Nowela o IPN wprowadza kary grzywny lub 3 lat pozbawienia wolności za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nowela weszła w życie 1 marca.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 11 marca 2018

Autor: mj

Tagi: nowelizacja ustawy o IPN Sejm Trybunał Konstytucyjny