Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W COZL odbyła się konferencja na temat nowoczesnych metod leczenia nowotworów

Treść

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej odbyła się konferencja naukowa, w trakcie której wybitni specjaliści z dziedziny hematologii i onkologii rozmawiali o nowoczesnych metodach leczenia.

Najbardziej nowoczesną metodą leczenia chorób nowotworowych jest terapia CAR-T – mówi kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Lidia Gil.

– To jest terapia, która polega na pobraniu własnych limfocytów T pacjenta z chorobą nowotworową, z chłoniakami, na modyfikacji tych limfocytów genetycznie i po oddaniu z powrotem tych zmodyfikowanych własnych limfocytów potrafią one rozpoznać komórkę nowotworową i ją zniszczyć – tłumaczy prof. Lidia Gil.    

To naturalny sposób leczenia chorób nowotworowych. Metoda jest na etapie intensywnego rozwoju. Na razie w leczeniu stosowane są limfocyty T. Trwają prace nad możliwością wykorzystania także innych komórek. Metoda jest wykorzystywana m.in. w leczeniu ostrych białaczek i chłoniaków, do tej pory często niewyleczalnych – wskazuje dr hab. Tomasz Czerw z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

– Te limfocyty są najnowszą zdobyczą, jeśli chodzi o immunoterapię onkologii w hematologii i na szczęście są już refundowane, dostępne dla naszych pacjentów w Polsce – zaznacza dr hab. Tomasz Czerw. 

Metoda jest niezwykle skuteczna. Jest też wielką nadzieją dla lekarzy i pacjentów, którzy usłyszeli diagnozę „rak” – mówi Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska.

– Choroby hematologiczne, które były niewyleczalne do tej pory w 30-40 procentach, można wyleczyć w 80 procentach, nawet również guzy lite – mam na myśli te wysoko chemiowrażliwe – również do 80 procent – podkreśla prof. Elżbieta Starosławska.    

Metoda CAR-T sprawiła, że żyjemy w nowej erze immunoterapii – akcentuje kierownik Ośrodka Leczenia Dyskrazji Plazmocytowych, prof. Artur Jurczyszyn, który zajmuje się leczeniem szpiczaka plazmocytowego.

Leczenie jest oparte o chemioterapię, o leki, które podają hematolodzy, onkolodzy, ale też bardzo ważna jest współpraca z neurologami, kardiologami, nefrologami, bo jest to grupa interdyscyplinarna – mówi prof. Artur Jurczyszyn.

Regularne profilaktyczne badania oraz udział w badaniach przesiewowych dają szansę na szybkie wykrycie choroby nowotworowej. Lekarze wskazywali tutaj na konieczność corocznego wykonywania morfologii krwi.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj