Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uważajmy na choroby odkleszczowe

Treść

Ubiegły rok był w Europie rekordowy, jeśli chodzi o zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu – poinformowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Lekarze i eksperci przypominają o szczepieniach, bo to jedyna forma profilaktyki tej choroby.

Aktywność kleszczy wydłużyła się w ciągu roku – mówiła dr inż. Anna Wierzbicka.

– Maj ciągle jest aktualny, ale tak naprawdę i marzec, kwiecień, wrzesień, październik, i grudzień, to czas, kiedy możemy spotkać kleszcze – powiedziała zoolog, biolog, leśnik.

Kleszcze przenoszą groźne choroby. Jedną z najgroźniejszych jest kleszczowe zapalenie mózgu. Pierwszy etap choroby powoduje bóle głowy oraz gorączkę, ale nie daje nam powikłań.

Jeśli zakażenie nie zostanie wygaszone na tym etapie, może dojść do fazy neurologicznej – wyjaśniła prof. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych.

– Wirus dostaje się od środkowego układu nerwowego i możemy mieć zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – to jest najłagodniejsza postać -zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia, porażenie czterokończynowe i najgroźniejsze, czyli zatrzymanie napędu oddechowego prowadzące do zgonu – zaakcentowała profesor Joanna Zajkowska.

W 30 proc. przypadków infekcja przechodzi w drugą fazę.

Agnieszka Motyl, epidemiolog, zwróciła uwagę, że każde zakażenie wirusem kleszczowego zapalenia mózgu jest groźne.

Lekarze przypominają o szczepieniach.

– Szczepionka dostępna na rynku jest bardzo dobrze przebadana, wysoce skuteczna i wysoce bezpieczna. Mogą być szczepieni pacjenci już powyżej pierwszego roku życia. Szczepienie składa się z kilku dawek. Cykl podstawowy szczepienia to są trzy dawki, a następnie dawki przypominające. Pierwsza podawana po 3 latach i kolejne po 5 latach lub u osób powyżej 65. roku życia również co 3 lata – mówiła Agnieszka Motyl.

Często dzieci są najbardziej narażone na ukłucie kleszcza – przypomniała specjalista w zakresie pediatrii, Alicja Sapała-Smoczyńska.

– Dzieci są osobami, które bardzo energicznie wchodzą w przyrodę, zarówno w momencie kiedy zaczynają chodzić, jest to zawsze ten okres koło pierwszego roku życia, jak i okres nastoletni, kiedy zaczynają się wyjazdy z rówieśnikami, kolonie harcerskie i tego typu aktywności, które są związane z przyrodą. Jeżeli chodzi o ten moment, dzieci rzeczywiście są narażone w zwiększonej ilości na atak kleszczy, dlatego profilaktyka, jak szczepienia przeciwko KZM, jest absolutnie zalecana – podsumowała Alicja Sapała-Smoczyńska.

Kiedy wybieramy się od lasu czy parku, warto ubrać się tak, aby mieć zakryte nogi, ręce oraz głowę, by uchronić się przed kleszczami.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 25 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj