Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawa reformująca system szkolny przyjęta przez Senat

Treść

Senat przyjął bez poprawek ustawę reformującą system szkolny w Polsce. Dokument czeka teraz na podpis prezydenta. Za przyjęciem ustawy Prawo oświatowe głosowało 59 senatorów, 32 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za przyjęciem przepisów wprowadzających Prawo oświatowe zagłosowało 54 senatorów, 29 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W obu przypadkach przepadły wnioski PO o odrzucenie ustawy.

Minister edukacji Anna Zalewska zapewniła senatorów, że rząd jest przygotowany finansowo na reformę. Koszty wyniosą ok. 3 mld zł. Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zadeklarowała również, że polska szkoła po reformie wzmocni wychowanie i przywróci wolność nauczania.

Podobnego zdania jest Danuta Utrata. Przewodnicząca oświatowej „Solidarności” na Dolnym Śląsku podkreśla, że ustawa jest dobrą zmianą, chociaż niełatwą.

– Trudna zmiana, bo w bardzo krótkim okresie czasu. Multum zadań skomasowanych w krótkim odcinku czasowym. Na pewno cieszy to, że poszerzone są zakresy przedmiotów, takich jak historia i geografia. Na pewno cieszy też to, że w końcu będzie 4-letni cykl kształcenia w liceum oraz że będzie docenione kształcenie zawodowe i techniczne, bo takich fachowców zawsze brakuje. Cieszy również współpraca z przedsiębiorcami, bo to musi się na tym opierać – wskazuje Danuta Utrata.

Zgodnie z ustawą oświatową przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17 grudnia 2016

Autor: mj

Tagi: Ustawa reformująca system szkolny przyjęta przez Senat