Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawa medialna uchwalona

Treść

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

Za uchwaleniem noweli głosowało 232 posłów, 152 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu. [Zobacz jak głosowali posłowie]

Izba odrzuciła wszystkie wnioski mniejszości, które w większości dotyczyły wykreślenia z projektu poszczególnych przepisów, lub wydłużenia jej okresu vacatio legis.

Podczas sejmowej debaty padło wiele słów krytyki dotyczących treści, jakie pojawiają się w mediach publicznych. Poseł Jacek Świat z PiS- u wskazał na marginalizowanie spraw ważnych.

Prezydent Andrzej Duda był na Ukrainie, to bardzo ważna wizyta, a w mediach publicznych prawie o niej nie wspominano. Przełomowa wizyta głowy państwa w Chinach. Co media publiczne pokazują? Zajmują się gołoledzią na Wielkim Murze Chińskim. Cztery wielkie Konferencję Smoleńskie, w każdej ponad stu znakomitych naukowców debatuje merytorycznie o tragedii smoleńskiej, a w mediach cisza na ten temat. Są natomiast w tych mediach propagandyści od Liska. Mieliśmy do czynienia z szokującą sprawa redaktora Sumlińskiego, było przesłuchanie przez prokuraturę prezydenta Komorowskiego. O tych sprawach media również nie mówiły. Pytanie do wnioskodawcy: czy tak wyglądają rzetelne media? – zastanawiał się pos. Jacek Świat.

Politycy opozycji zarzucali, że projekt ustawy medialnej jest bublem i wnioskowali o jego odrzucenie; Pytali też jej autorów o celowość przeprowadzanych zmian.

W odpowiedzi przedstawiciel wnioskodawców poseł Barbara Bubula wskazała, że obecnie media publiczne nie spełniają swojej podstawowej roli – informacyjnej. Nawiązała do swojej analizy materiałów głównego wydania wiadomości TVP z jednego miesiąca.

Cechą sztandarowego programu informacyjnego telewizji publicznej był przez wiele lat nieznośny nadmiar treści rozrywkowych. Charakterystyczne jest to, że w świadomości widzów utrwalał się obraz świata, w którym zabawa i lekkie traktowanie rzeczywistości zarówno politycznej, ekonomicznej jak i społecznej zajmuje miejsce powagi i głębszego znaczenia. W całym miesiącu styczniu sprzed dwóch lat pojawiła się jedna informacja o polskiej kulturze – dotyczyła ona 100-lecia Teatru Polskiego w Warszawie. Nie było wiadomości o muzyce poważnej, książkach, ani plastyce – zaznaczała pos. Barbara Bubula.

RIRM/TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 30 grudnia 2015

Autor: mj