Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ukraina spodziewa się ataku Rosji na Charków

Treść

Rosyjscy żołnierze przesuwają się w kierunku Charkowa. Gubernator miasta uspokaja, że nie ma bezpośredniego zagrożenia atakiem. Tymczasem na Kremlu doszło do zmian. Siergiej Szojgu nie jest już ministrem obrony. Teraz stoi na czele Rady Bezpieczeństwa.

Na miasteczko Wołczańsk na północy obwodu charkowskiego spadły rosyjskie bomby. Zginęła 73-letnia kobieta. Dwóch mężczyzn udało się uratować. W Wołczańsku trwa akcja ratunkowa.

–  Myśleliśmy, że jakoś sobie poradzimy, że Siły Zbrojne Ukrainy wytrzymają ten atak – mówiła mieszkanka Wołczańska.

Miasteczko znajduje się jeszcze pod kontrolą Ukrainy, ale Rosjanie są tuż u jego granic.

Walka odbywa się 500 metrów od mojego domu. Rzeka Wołcza jest 500 metrów od mojego domu. Rosjanie są po drugiej stronie – zaznaczył mieszkaniec Wołczańska.

Rosjanie próbują przeforsować granicę frontu również w okolicach Charkowa. Wypychają ukraińskich obrońców.

Na dużej części naszego pasa granicznego toczą się walki obronne, zacięte walki. Są wsie, które zmieniły się z „szarej strefy” w strefę działań wojennych – zauważył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Rosjanie będą próbowali poszerzać strefę buforową, by podejść bliżej do miasta. Duża rosyjska ofensywa na Charków z planem zdobycia miasta jest bardzo mało prawdopodobna – oceniają eksperci. Podobnie stwierdził gubernator Charkowa, Ołeh Syniehubow. Powiedział, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla miasta.

– Pomimo tych wszystkich ataków, alarmów przeciwlotniczych żyjemy normalnie. Wszyscy wychodzą, bawią się, chodzą do szkoły, pracują. Życie toczy się normalnie – mówiła mieszkanka Charkowa.

Tymczasem do dziewięciu wzrosła liczba ofiar ukraińskiego ostrzału Biełgorodu. Spod gruzów budynku wydobyty został żywy mężczyzna.

Siergiej Szojgu został odwołany z funkcji ministra obrony Rosji na rzecz stanowiska sekretarza Rady Bezpieczeństwa. To najważniejsze zmiany, jakie przeprowadził Putin w dowództwie wojskowym od ataku na Ukrainę. Nowym ministrem obrony został Andriej Biełousow, były wicepremier specjalizujący się w ekonomii.

Dziś na polu walki wygrywają ci, którzy są bardziej otwarci na innowacje, bardziej otwarci na szybkie ich wdrożenie. Dlatego naturalne jest, że na obecnym etapie prezydent podjął decyzję, aby na czele resortu obrony stanął cywil – tłumaczył Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

Siergiej Szojgu zastąpi na stanowisku sekretarza Rady Bezpieczeństwa, Nikołaja Patruszewa.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 13 maja 2024

Autor: dj