Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ujawnić dokumenty

Treść

Mszą św. w kościele św. Anny oraz złożeniem wieńców i ziemi z Bykowni, Miednoje, Charkowa, Katynia oraz Kuropat pod pomnikiem Katyńskim uczczono wczoraj w Warszawie zamordowanych polskich oficerów, w 70. rocznicę uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych.
Zbrodnia katyńska to oprócz obozów koncentracyjnych i łagrów największe zło XX wieku - stwierdził w homilii nuncjusz apostolski ks. abp Józef Kowalczyk. Po Mszy św. odczytano apel Komitetu Katyńskiego o ujawnienie przez Rosję dokumentów dotyczących zbrodni.
- Katyń jest przykładem zła, nienawiści i zemsty. Grozą napawa skrytobójczy mord na oficerach z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zginęli oni tylko dlatego, że przynależeli do określonej wspólnoty, Boga i Ojczyzny - mówił ks. abp Kowalczyk. - Dziś jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do przebaczenia, jednak musi się ono opierać na pełnej prawdzie o zbrodni i przeświadczeniu, że sprawcy mają świadomość popełnionego zła - wskazywał. Nuncjusz apostolski zastanawiał się, jak to jest możliwe, aby po upływie 70 lat od tych tragicznych wydarzeń mord katyński nadal nie był całkowicie wyjaśniony.
Po Mszy św. wręczono medale Pro Memoria oraz odznaczenia okolicznościowe Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W Epitafium Katyńskim w kościele św. Anny złożono ziemię z Bykowni, Miednoje, Charkowa, Katynia i Kuropat. Wieńce i kwiaty złożono również pod pomnikiem Katyńskim na placu Zamkowym. - Wzywamy władze Federacji Rosyjskiej do zwrotu 22 tys. teczek personalnych, które wędrowały za jeńcami polskimi aż do końca, do grobu. Wzywamy do uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa, wskazania miejsc mordu i ukrycia ciał ponad 7 tys. jeńców polskich, o ujawnienie dokumentacji, o sprawiedliwość - podkreślił w odczytanym apelu przewodniczący Komitetu Katyńskiego Stefan Melak.
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik 2010-03-09

Autor: jc