Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uczyli miłości do Ojczyzny

Treść

W przededniu 30. rocznicy przejścia do Domu Ojca Prymasa Tysiąclecia, w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja naukowa "Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński w dziejach współczesnej Polski". O wielkich Polakach wykłady wygłosili o. dr Krzysztof Bieliński, rektor uczelni, s. prof. Zofia Zdybicka i prof. Krystyna Czuba.
Obaj, Prymas Tysiąclecia i Jan Paweł II, czerpali wzajemnie ze swego doświadczenia. Uczyli się jeden od drugiego. Po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Stefan Wyszyński powiedział, że zadaniem nowego Papieża jest wprowadzenie Kościoła w III tysiąclecie. - Jan Paweł II wykonał to w sposób heroiczny - podkreśliła s. prof. Zofia Zdybicka. - W czasie, dzięki Bogu, długiego pontyfikatu sprawił, by Chrystus był poznany, uznany i naśladowany dla dobra człowieka - dodała prelegentka. Zaznaczyła także, że Jan Paweł II kochał i cenił prawdę oraz uczył żyć według niej. - Był wrażliwy na każdego człowieka. Nie tylko mówił o miłości, ale pięknie kochał Boga i człowieka - podkreśliła s. prof. Zdybicka. Obie prelegentki zwróciły uwagę na silny patriotyzm zarówno Jana Pawła II, jak i Stefana Wyszyńskiego. - Patriotyzm Jana Pawła II to czujne śledzenie stanu ducha Narodu - mówiła s. Zofia Zdybicka. Natomiast prof. Krystyna Czuba zaznaczyła, że Prymas Tysiąclecia wielokrotnie powtarzał, że nie możemy handlować Ojczyzną. - Miłość Prymasa do Ojczyzny to także edukacja historyczna w czasach PRL - przypomniała prelegentka i zwróciła uwagę na wielkie przymierze Polaków z Maryją. - Stefan kardynał Wyszyński w Maryi widział drogę do zwycięstw w obronie Narodu Polskiego w wielkich bitwach, jak pod Grunwaldem, Kircholmem, Chocimiem czy Wiedniem - wyliczała, podkreślając zawierzenie Maryi Prymasa Tysiąclecia.
Dopełnieniem części naukowej był montaż słowno-muzyczny "Nie lękajcie się... Uwierzcie Chrystusowi" w wykonaniu studentów WSKSiM, w reżyserii Haliny Łabonarskiej.
Katarzyna Cegielska, Toruń
Nasz Dziennik 2011-05-09

Autor: jc