Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uczcić pamięć wieszcza

Treść

Zygmunt Krasiński obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida uznawany jest za jednego z największych polskich romantyków. W swoich wizjonerskich dramatach będących arcydziełami literatury światowej: "Nie-boskiej komedii" i "Irydionie", utożsamiał się z losem Narodu, wnikliwie analizował przyczyny jego klęski i niezłomnie wierzył w jego zwycięstwo. Takie m.in. sformułowania być może będą zawarte w projekcie uchwały upamiętniającej 150. rocznicę śmierci jednego z naszych narodowych wieszczy.

Ponieważ 23 lutego br. przypada 150. rocznica śmierci Zygmunta Krasińskiego, sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu postanowiła przygotować stosowny dokument, który by przypominał naszego wieszcza. Najpierw przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska poinformowała, że treść pisma - po uzgodnieniach - zostanie skierowana do Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu, który nada mu formę druku poselskiego. Ten z kolei wróci do komisji do pierwszego czytania. Inicjatorem uchwały jest poseł Robert Kołakowski (PiS), który niestety z powodu choroby nie mógł być wczoraj w Sejmie. W jego imieniu występował poseł Piotr Babinetz (PiS). - Pan poseł Kołakowski prosi o podjęcie inicjatywy w sprawie uczczenia 150. rocznicy śmierci Zygmunta Krasińskiego, przygotował też obszerne uzasadnienie - mówił Babinetz.
Po zapoznaniu się z treścią pisma Kołakowskiego kolejni posłowie zgłaszali uwagi do jego treści. Poseł (PiS) Lena Dąbkowska-Cichocka zaproponowała, by umieścić w nim sformułowanie, że szczątki poety wróciły do Polski, a nie "do kraju". Poseł (PO) Jarosław Gowin uznał, że stwierdzenie, iż Krasiński był tylko poetą, ogranicza i zawęża jego działalność, gdyż był on także "wielkim myślicielem". Posłowie postulowali również, by skorygować sformułowanie sugerujące, jakoby poeta utożsamiał się z klęską Powstania Listopadowego. - Raczej powinno być: "utożsamiał się z Polakami, którzy ponieśli klęskę" - zaproponował poseł Andrzej Sośnierz (PiS). Śledzińska-Katarasińska wobec kolejnych propozycji wysuwanych przez posłów zdecydowała, że nad dalszymi szczegółami komisja będzie pracowała podczas pierwszego czytania, kiedy pismo nabierze charakteru projektu uchwały.
Ostatecznie poseł Jerzy Fedorowicz (PO), wiceprzewodniczący komisji, zaprezentował wstępną treść uchwały. "23 lutego 2009 r. przypada 150. rocznica śmierci Zygmunta Krasińskiego. Obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida uznawany on jest za jednego z największych polskich romantyków. Zygmunt Krasiński w swoich wizjonerskich dramatach, będących arcydziełami literatury światowej: 'Nie-boskiej komedii' i 'Irydionie' utożsamiał się z losem Narodu, wnikliwie analizował przyczyny jego klęski i niezłomnie wierzył w jego zwycięstwo" - odczytał Fedorowicz. Przewodnicząca komisji uznała, że w takim kształcie można przesłać pismo do marszałka z informacją, iż komisja podjęła taką inicjatywę.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2009-02-12

Autor: wa