Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tysiące do poprawki

Treść

2860 osób chce podwyższyć oceny

9924 ubiegłorocznych maturzystów z terenu krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (woj. małopolskie, lubelskie i podkarpackie) będzie zdawać w styczniu nową maturę. 2860 z nich to osoby, które chcą podwyższyć wynik.

W tym roku szkolnym styczniowa sesja maturalna zostanie zorganizowana po raz pierwszy i ostatni. Resort edukacji uznał bowiem, że jest ona zbyt kosztowna i niepotrzebna, gdyż większość szkół wyższych przyjmuje kandydatów dopiero latem lub jesienią. Od 2007 r. będzie więc można przystępować do sesji poprawkowej tylko raz w roku - w maju.

Sesja poprawkowa jest organizowana dla osób, którym nie udało się przystąpić do egzaminu w maju, dla tych które przystąpiły, ale oblały oraz dla takich, które ją zdały, ale nie są zadowolone z rezultatu i chcą go poprawić.

Tych ostatnich na terenie krakowskiej OKE jest 2860. W Małopolsce na poprawkę zdecydowały się 1103 osoby. Oblany egzamin będzie zdawać 6751 osób z terenu OKE, w tym 2257 z Małopolski. Po raz pierwszy do tego egzaminu podejdzie 313 uczniów (137 pochodzi z Małopolski).

Najwięcej osób będzie pisać egzamin z języka polskiego (w całej Polsce jest ich ponad 17 tys.), matematyki (ponad 10 tys.) oraz geografii i biologii (po około 8 tys.). Sesja poprawkowa rozpocznie się 16 stycznia od egzaminu z języka polskiego i zakończy 31 stycznia językiem francuskim i informatyką.

Wiadomo już, że egzamin nie będzie organizowany w każdej szkole, a jedynie w kilku punktach na terenie danej OKE. Gdzie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Nie wiadomo też, ile będzie kosztowało zorganizowanie styczniowej sesji. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie oszacowała tego jeszcze, nie rozstrzygnięto też przetargu na druk arkuszy egzaminacyjnych.

- Jednak koszty te będą liczone na pewno w milionach złotych - podkreśla Maria Magdziarz, szefowa CKE.

Koszt egzaminu to nie jedyny problem, z którym wkrótce będą się musieli zmierzyć pracownicy CKE. Termin maturalnej sesji poprawkowej został bowiem wyznaczony na okres, w którym w pięciu województwach będą trwały zimowe ferie. Już teraz przedstawiciele CKE podkreślają, że trudno będzie w tym czasie zmobilizować do pracy nauczycieli.

- Trzeba będzie się zastanowić, jak podejść do tego problemu. Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie - mówi Jerzy Posmyk, łódzki kurator. W jego województwie ferie rozpoczynają się 16 stycznia, a kończą 29 stycznia. - Będziemy na ten temat rozmawiać z ministerstwem edukacji. Być może przyszły minister będzie miał inną koncepcję terminu organizacji ferii.

Rzecznik prasowy obecnego ministra nie przewiduje jednak takiej możliwości. - Ani termin ferii, ani matury nie zostaną zmienione. Sesja będzie natomiast zorganizowana tak, aby nie ucierpieli na tym nauczyciele - mówi Mieczysław Grabianowski. - Egzaminy będą przeprowadzane tylko w kilku szkołach lub nawet w innych budynkach. Jeśli zabraknie nauczycieli, to uczniów będą pilnować pracownicy OKE lub kuratorium. (ANKO)

Kalendarz maturalny - styczeŃ 2006 r.

16 stycznia (poniedziałek) - język polski

17 stycznia (wtorek) - matematyka, język białoruski, język ukraiński

18 stycznia (środa) - historia, język włoski

19 stycznia (czwartek) - biologia, wiedza o tańcu

20 stycznia (piątek) - geografia, historia muzyki

23 stycznia (poniedziałek) - język angielski

24 stycznia (wtorek) - chemia, język hiszpański

25 stycznia (środa) - wiedza o społeczeństwie

26 stycznia (czwartek) - fizyka, język szwedzki

27 stycznia (piątek) - język niemiecki

30 stycznia (poniedziałek) - język rosyjski, historia sztuki

31 (wtorek) - język francuski, informatyka

"Dziennik Polski" 2005-09-29

Autor: ab