Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] T. Wieczerzak: Program ,,Za życiem" od samego początku życia dziecka obejmuje je i jego rodzinę pełną oraz kompleksową opieką. To, co jest nam potrzebne, jest kompleksowo wdrażane

Treść

Program „Za życiem” od samego początku życia dziecka obejmuje je i jego rodzinę pełną oraz kompleksową opieką. Środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów bardzo często zwracało na to uwagę w różnego rodzaju postulatach. Program wychodzi naprzeciw wszystkim oczekiwaniom. (…) Wcześniej jako osoby niepełnosprawne wielu rzeczy musieliśmy szukać po omacku, o pewne się dobijać, a do wielu przekonywać urzędników. To, co jest nam potrzebne, jest kompleksowo wdrażane – wskazał Tomasz Wieczerzak, kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji programu „Za życiem” w latach 2022-2026. Do przedstawionych zagadnień odniósł się Tomasz Wieczerzak.

– Najważniejszą kwestią jest zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na program od 3 mld zł w poprzednim okresie do 6 mld zł w latach 2022-2026. Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który został wprowadzony do programu, jest uruchomienie specjalnej infolinii dla rodziców, którzy albo spodziewają się dziecka z niepełnosprawnością, albo to dziecko już się narodziło. Zadaniem infolinii będzie kompleksowe informowanie rodziców czy opiekunów prawnych dziecka z niepełnosprawnością na temat form i zasad wsparcia – wskazał kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu https://wsksim.edu.pl/.

Od 2023 roku zostanie uruchomiony tzw. asystent rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. [czytaj więcej] 

– Jego zadaniem będzie przeprowadzenie rodziców przez wszystkie meandry pozyskania wsparcia, pomocy, zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt ortopedyczny czy umożliwiający edukację i rehabilitację. Ważnym elementem, który zostanie uruchomiony w tym roku, jest zwiększenie puli środków na badania prenatalne. Dzięki temu szereg niepełnosprawności będzie można próbować leczyć czy wyeliminować po okresie, kiedy dziecko znajduje się pod sercem matki – powiedział gość Radia Maryja.

– Program „Za życiem” od samego początku życia dziecka obejmuje je i jego rodzinę pełną oraz kompleksową opieką. Środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów bardzo często zwracało na to uwagę w różnego rodzaju postulatach. Program wychodzi naprzeciw wszystkim oczekiwaniom – dodał.

Tomasz Wieczerzak zaakcentował, że ostatnie kilka lat przyniosło „pewne wytchnienie osobom niepełnosprawnym”.

– Niezależnie od poglądów trzeba powiedzieć, że w zasadzie wiele zmieniło się w ostatnim okresie, czyli za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wcześniej jako osoby niepełnosprawne wielu rzeczy musieliśmy szukać po omacku, o pewne rzeczy musieliśmy się dobijać, a do wielu przekonywać urzędników. To, co jest nam potrzebne, jest kompleksowo wdrażane – mówił kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Tomasza Wieczerzaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj