Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. W. Mielczarski: Polityka klimatyczna to polityka, która się nie sprawdziła. Niemcy stawiają na węgiel i my też będziemy musieli to zrobić

Treść

Nie ma możliwości zbudowania zeroemisyjnego systemu energetycznego. Razem ze swoim zespołem symulowaliśmy, ile energii możemy uzyskać z odnawialnych źródeł. Wyszło nam 50 procent zapotrzebowania. Resztę musimy sobie zagwarantować w inny sposób. Polityka klimatyczna to polityka, która się nie sprawdziła. Niemcy stawiają na węgiel i my też będziemy musieli to zrobić – powiedział prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, poinformowała, że zaktualizowany zostanie program „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”. W propozycjach zmian pojawiła się m.in. kwestia większej liczby odnawialnych źródeł energii, modernizacji bloków energetycznych opartych o węgiel czy uwzględnienie małych i średnich reaktorów atomowych w większym wymiarze. W przyszłym tygodniu projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

– Unia Europejska wymaga przygotowania takiej polityki przez kraje członkowskie i jej aktualizacji. To zrozumiałe, ponieważ warunki się zmieniają. Polityka UE jest taka, aby odnawialnych źródeł energii było jak najwięcej. To powtarzająca się nuta. Natomiast bardziej charakterystyczne dla Polski jest to, że nie wiemy, jak zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej. Stare elektrownie pamiętają lata 60. i powinny być odstawiane. Nie wiemy jednak jak je zastąpić. Stąd ratunkowy pomysł, czyli rewitalizacja bloków typu 200. (…) To jest udana konstrukcja i jest nadzieja, że remont sprawi, że bloki te dalej będą działać. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to remontowanie fiata 126p, który na swoje czasy był dobry. Teraz jest gorzej – zwrócił uwagę prof. Władysław Mielczarski.

Do 2049 roku Polska ma odejść od węgla. Tymczasem Wielka Brytania przedłużyła funkcjonowanie swoich kopalń. Niemcy również stawiają na energetykę węglową.

– Berlin próbował odejść od energetyki węglowej, promując gaz ziemny jako paliwo przejściowe. Teraz stoją przed problemem, jak zaspokoić zapotrzebowanie. Mają odnawialne źródła energii, które osiągają swoje maksima. Zrezygnowali z energetyki jądrowej. Mają elektrownie, ale są one stare, nie chcą ich remontować i je zamykają. Stawiają więc na energetykę węglową. Zwiększają import węgla kamiennego, rozbudowują odkrywki węgla brunatnego. (…) Niemcy stawiają na węgiel i my chyba też będziemy musieli to zrobić – powiedział gość Radia Maryja.

Ekspert z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej podkreślił, że nie ma możliwości zbudowania zeroemisyjnego systemu energetycznego. Choć jest to jeden z trzech filarów polskiej polityki energetycznej, to – jak wskazał prof. Władysław Mielczarski – „jest to polityka, a w niej dużo się mówi i nie zawsze przekłada się to na rzeczywistość”.

– Razem ze swoim zespołem symulowaliśmy, ile energii możemy uzyskać z odnawialnych źródeł. Wyszło nam 50 procent zapotrzebowania. Resztę musimy sobie zagwarantować w inny sposób. To polityka, która się nie sprawdziła – zaznaczył.

Cała rozmowa z prof. Władysławem Mielczarskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 16 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj

Tagi: prof. Władysław Mielczarski węgiel