Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. S. Góźdź: Narodowa Strategia Onkologiczna stawia na jakość i ocenę wyników leczenia

Treść

Narodowa Strategia Onkologiczna stawia nacisk na jakość i ocenę wyników leczenia. Do tej pory w żadnej specjalności nie było to tak mocno akcentowane i rozliczane – powiedział w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. W tym kontekście prof. Stanisław Góźdź powiedział, że „jej celem jest tworzenie ram prawnych, które umożliwiają opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej”.

– To jest dokument o charakterze kompleksowym, długofalowym, który jest odpowiedzią na wzrost zachorowalności, umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce. Główne cele to poprawa świadomości zdrowotnej naszego społeczeństwa, poprawa profilaktyki, a więc wczesnego wykrywania, diagnostyki, leczenia, a – co najważniejsze – kładzie nacisk na kompleksowe i skoordynowane leczenie. W dzisiejszej onkologii możemy uzyskać zdecydowaną poprawę w wyniku leczenia jedynie wtedy, kiedy wdrażamy od samego początku kompleksowe leczenie, czyli zastosowanie (…) trzech metod leczenia w różnych sekwencjach – radioterapii, chemioterapii, chirurgii. Plus do tego opieka psychologiczna, rehabilitacja – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wskazał również, że „pacjent musi mieć koordynatora, osobę, która w gąszczu różnych uwarunkowań organizacyjnych pozwoli temu zestresowanemu człowiekowi mieć >>anioła<<, który będzie się nim opiekował w trakcie diagnostyki i leczenia”.

– Stawia się nacisk na jakość, ocenę wyników leczenia. Do tej pory w żadnej specjalności nie było to tak mocno akcentowane i rozliczane. Nawet już w pilotażu krajowej sieci, którą prowadzimy np. w naszym województwie, musimy raportować mierniki jakości. To bardzo ważne. Opracowanie narodowej strategii jest konkretnym, bardzo realnym działaniem na rzecz poprawy zdrowia Polek i Polaków. To długa praca – program jest nakreślony na lata 2020-2030, a więc bierzemy się do pracy – powiedział.

Prof. Stanisław Góźdź podkreślił, że „dzisiejsza diagnostyka jest wyrafinowana, ale i kosztowna. Muszą być odpowiedni specjaliści. Sam sprzęt, który moglibyśmy wstawić do szpitala, nie uleczy chorego”.

– W tej chwili mamy deficyt kadry, dlatego trzeba bardzo racjonalnie i spokojnie się zachowywać, planując rozmieszczenie tych ośrodków. (…) Mamy zespoły kompleksowego, skoordynowanego leczenia raka piersi, gdzie pacjentka z podejrzeniem czy z rakiem piersi trafia do takiego zespołu, gdzie jest cały wyspecjalizowany zespół w tej chorobie poczynając od chirurga, chemioterapeuty, radioterapeuty, patologa, biologa molekuralnego, rehabilitanta, psychologa. Jest to cały zespół ludzi, którzy diagnozują, planują leczenie i przeprowadzają je – zwrócił uwagę dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Cała rozmowa z prof. Stanisławem Góździem dostępna jest [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Narodowa Strategia Onkologiczna