Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] P. Guzdek: Tak jak dla dzieci żywo urodzonych szykujemy kołyskę, tak dla zmarłego przed narodzeniem trzeba przygotować rodzinną mogiłę, która stanie się dla niego kołyską do snu wiecznego

Treść

Dopiero od 16 lat istnieje pełnoprawna możliwość zorganizowania pogrzebu rodzinnego nienarodzonego dziecka. To niezwykle krótki okres, by móc wpłynąć na wielowiekową mentalność, która w sytuacji śmierci prenatalnej dziecka nie stawiała kwestii pochówku w sposób oczywisty. Niemniej, pierwszoplanowo musimy uświadamiać katolickie rodziny, że to na nich spoczywa obowiązek pogrzebania szczątków dziecka – zaznaczył Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Przed soborem watykańskim II liturgia pogrzebu dziecka nieochrzczonego, czyli także tego umierającego w okresie prenatalnym, nie była sprawowana w Kościele rzymskokatolickim. Sytuacja zmieniła się po objęciu papieskiego tronu przez Pawła VI.

– Papież Paweł VI bardzo hojnie odpowiedział na zalecenia ojców soborowych zawartych w Konstytucji o Liturgii Świętej, które mówiły o przepracowaniu nowego rytuału pogrzebu dziecka. Przygotował rytuał pogrzebu dziecka ochrzczonego oraz pogrzebu dziecka nieochrzczonego. Jest to konsekwentna postawa św. Pawła VI związana z encykliką „Humanae vitae”. To dokument mówiący o godności poczynającego się dziecka i poczynających dziecko rodziców – powiedział Piotr Guzdek.

W Polsce od ponad 50 lat jest możliwość sprawowania liturgii pełnoprawnej, z Mszą św. pogrzebową i złożeniem szczątków dziecka do poświęconej ziemi. Jednak w świetle polskiego prawa stało się to legalne dopiero od grudnia 2006 roku.

– W okresie PRL niemożliwym było uzyskanie karty zgonu, która otwierałaby drogę do pochówku, nie tylko dla dzieci zmarłych przed narodzeniem (zwłaszcza poronionych poniżej 22 tyg. ciąży czy martwo urodzonych powyżej 22 tygodnia), ale nawet noworodków, które umierały do 24 godzin po porodzie. Rodzice nie byli w stanie zorganizować legalnego rodzinnego pochówku. Dopiero decyzja ministra Zbigniewa Religi, który w 2006 r. wprowadził rozwiązania prawne (uzupełnione zostały w 2011 r.), (…) stwarza możliwość indywidualnego pochówku dziecka na każdym etapie ciąży. Jeżeli zwłoki zostały zabezpieczone, nawet jeśli płeć dziecka nie została stwierdzona, rodzice mogą zorganizować pogrzeb od strony prawa państwowego – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Zatem – jak podkreślił – dopiero od 16 lat istnieje pełnoprawna możliwość zorganizowania pogrzebu rodzinnego nienarodzonego dziecka.

– Rodzice mają nie tylko możliwość wyprawienia pogrzebu dziecku, ale uzyskują także pomoc finansową, która przysługuje im z tytułu ubezpieczenia wykonywanej pracy. Chodzi tu o zasiłek pogrzebowy w sytuacji śmierci członka rodziny, zasiłek macierzyński i urlop macierzyński. Jest to dopiero 16 lat. To niezwykle krótki okres, by móc wpłynąć na wielowiekową mentalność, która w sytuacji śmierci prenatalnej dziecka nie stawiała kwestii pochówku w sposób oczywisty – i pochówku organizowanego ze strony prawa państwowego i tego liturgicznego. Dlatego w kompendium pastoralnym o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego , które zostało wydane przez Radę ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z naszym stowarzyszeniem, bardzo wyraźnie wskazujemy, że konieczna jest postawa wyrozumiałego towarzyszenia i łagodności pastoralnej, która wystrzega się szybkich ocen (…) postępowania małżonków i rodzin rezygnujących z pochówku dziecka. (…) Najczęściej rodziny stosują znane sobie schematy rozwiązania sytuacji związanej przykładowo z poronieniem samoistnym. W dominującej narracji społecznej nie ma miejsca na otwarte okazywanie żałoby, odniesień do godności dziecka. Dlatego niejednokrotnie nie dochodzi do pochówku – mówił Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Niemniej pogrzeb dziecka jest powinnością i obowiązkiem rodziców – kontynuował.

– Tak jak dla dzieci żywo urodzonych szykujemy kołyskę, tak dla zmarłego przed narodzeniem trzeba przygotować rodzinną mogiłę, która stanie się dla niego kołyską do snu wiecznego – zaznaczył rozmówca.

Pogrzeby zbiorowe dzieci martwo urodzonych organizowane są w momencie, gdy nie dochodzi do pochówku rodzinnego. Taka uroczystość odbyła się ostatnio w Krakowie https://www.radiomaryja.pl/informacje/krakow-pogrzeb-dzieci-martwo-urodzonych/. 18 lipca na cmentarzu Podgórki Tynieckie pochowane zostały niemowlęta zmarłe w latach 2020-2022.

– Jest to interwencja kryzysowa. Nie jest to rozwiązanie wzorcowe i docelowe. Kościół lokalny podejmuje celebrację liturgii pogrzebowej w zastępstwie rodziny ze względu na godność dzieci. Niemniej, pierwszoplanowo musimy uświadamiać katolickie rodziny, że to na nich spoczywa obowiązek pogrzebania szczątków dziecka w ramach liturgii sprawowanych w parafiach – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Piotrem Guzdkiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 24

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj