Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] O. prof. W. Kluj: W Kanadzie rozpoczęło się pojednanie z rdzennymi mieszkańcami, ale potrzebuje ono również duchowego wymiaru

Treść

Kanadyjscy politycy czekają, żeby w ich kraju dokonało się pojednanie z rdzennymi mieszkańcami. Nie dojdzie jednak do niego tylko siłami politycznymi. Potrzeba bowiem duchowego wymiaru. Dlatego tak ważna jest pielgrzymka papieża Franciszka. Nie chodzi o szukanie winnego i płacenia za krzywdy, ale o potrzebę pojednania, które już się rozpoczęło – zwrócił uwagę o. prof. Wojciech Kluj, misjolog, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trwa kolejny dzień podróży apostolskiej papieża Franciszka do Kanady. Ojciec Święty  Franciszek gościł już m.in. w historycznej Cytadeli w stolicy prowincji Quebec. Spotkał się z Justinem Trudeau, premierem Kanady, oraz Mary Simon, gubernator generalną Kanady. Podczas spotkania z władzami cywilnymi, z przedstawicielami rdzennych mieszkańców i korpusu dyplomatycznego Papież wskazywał na potrzebę pokoju na świecie. [czytaj więcej

– Jesteśmy nieco poza połową podróży. Jednym z największych symbolicznych gestów jest wysiłek w kwestii pojednania. To także temat pielgrzymki – pokutna pielgrzymka pojednania. (…) Głównym kontekstem podróży jest spotkanie z ludami, które często były pogardzane. Wśród nich są Indianie, Inuici, Metysi. Nikt nie uważa ich już za „dzikusów”, ale wciąż byli to ludzie marginalizowani. Było wielkie wołanie, żeby normalnie traktować ich jako osoby z własną tradycją, kulturą oraz językiem – powiedział o. prof. Wojciech Kluj.

Duchowny w kontekst sytuacji wpisał aferę ze szkołami rezydencjalnymi. Pomysł o ich powstaniu zrodził się pod koniec XIX w., kiedy to chciano „ucywilizować” Indian czy Inuitów.

– Chodziło o to, by dzieci nie nasiąkały rodzimą kulturą, tylko uczyły się innego podejścia. Misjonarze od samego początku, gdy nie było jeszcze Kanady, musieli respektować lokalne zwyczaje. Już wtedy powstawały szkoły, o które prosili Indianie. (…) Szkoły rezydencjalne były jednak próbą odgórnego wychowania młodego pokolenia. Niejednokrotnie wyglądało to tak, że przychodziło wojsko i zabierało dzieci w nowe miejsce. Wiele z nich traciło swoją tożsamość, wpadało w nałogi, popełniało samobójstwa. W tym sensie jest za co przepraszać. Natomiast był to pomysł państwowy, w którym poproszono misjonarzy o prowadzenie szkół, dlatego że już to robili na tych terenach – wyjaśnił gość Radia Maryja.

O. prof. Wojciech Kluj zaznaczył, że „Papież posłużył się tematem szkół rezydencjalnych jako pretekstem. Chodzi o dowartościowanie mniej znanych kultur, co jest ogólnym trendem, jaki wyłania się z obserwacji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka”.

– Papież często podkreśla peryferia. Europę zaczął odwiedzać od Albanii, powołał kardynała w Mongolii, gdzie jest bardzo mało katolików. Biskup Rzymu pokazuje nie tylko wielką potęgę Kościoła, do jakiej się przyzwyczailiśmy, ale i peryferia. To jest ważne, ponieważ Kanada przechodzi poważny kryzys tożsamości. (…) Natomiast awantura z poprzedniego roku, jaką było podawanie informacji o masowych grobach przy szkołach rezydencjalnych, opierała się na fake newsach, co potwierdzili historycy – powiedział misjolog.

– Pierwsze odkrycie było odczytami georadarów. Do dzisiaj nie znaleziono ciał w tym miejscu. Natomiast drugie dotyczyło dawnego cmentarza, który był zaniedbany, zapomniany. Nie było żadnych masowych morderstw, choć krzywdy kulturowe miały miejsce – dodał.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że kanadyjscy politycy „czekają, żeby w ich kraju dokonało się pojednanie. Nie dojdzie jednak do niego tylko siłami politycznymi. Potrzeba bowiem duchowego wymiaru”.

– Dlatego tak ważna jest pielgrzymka papieża Franciszka. Nie chodzi o szukanie winnego i płacenia za krzywdy, ale o potrzebę pojednania, które już się rozpoczęło. Podczas swojej podróży Ojciec Święty patrzy „głębiej” – wskazał kapłan.

Cała rozmowa z o. prof. Wojciechem Klujem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 28

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: Franciszek - podróż apostolska do Kanady ks. prof. Wojciech Kluj