Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Mec. Z. Bogucki: Rozszerzenie nieodpłatnej pomocy prawnej to kolejny etap uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości

Treść

Rozszerzenie nieodpłatnej pomocy prawnej trzeba traktować jako kolejny etap uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył mec. Zbigniew Bogucki, radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Bezpłatna pomoc prawna jest organizowana przy urzędach powiatowych.

System nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadziła obowiązująca od stycznia br. nowelizacja ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Na mocy tej nowelizacji od 2019 roku zrezygnowano ze spisu kategorii osób, którym taka bezpłatna pomoc prawna na etapie przedsądowym przysługiwała. [czytaj więcej]

Dotychczas były do niej uprawnione m.in. osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, które nie ukończyły 26 lat albo ukończyły 65 lat, weterani czy kobiety w ciąży. Teraz osoba uprawniona składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Mec. Zbigniew Bogucki wskazał, iż głównym walorem nowej ustawy jest to, że otwiera bezpłatną pomoc prawną dla wszystkich.

– Wystarczy złożyć oświadczenie, że nie stać nas na pomoc prawnika, którego trzeba by opłacić (…). Nie potrzeba tutaj żadnych zaświadczeń o dochodach. Aby wiedzieć, gdzie z tym oświadczeniem się udać, wystarczy spojrzeć na stronę Biuletynu Informacji Publicznej swojego starostwa powiatowego, albo tam, gdzie zwyczajowo są wywieszane ogłoszenia w starostwie. Ewentualnie można sprawdzić na stronie internetowej starostwa lub po prostu przejść się do starostwa i zapytać, gdzie jest to miejsce, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc prawna. Następnie trzeba umówić się na takie spotkanie telefonicznie bądź osobiście (…). Z pomocy tej mogą także korzystać osoby fizyczne, które np. chcą rozpocząć działalność gospodarczą, a nie wiedza od czego zacząć. Osobom przed rozpoczęciem działalności gospodarczej także będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna – mówił radny sejmiku.

Gość Radia Maryja podkreślił, że rozszerzenie oferty bezpłatnej pomocy prawnej jest kontynuacją przeprowadzanej reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

– Tę nowelizację i rozszerzenie nieodpłatnej pomocy prawnej trzeba traktować jako kolejny etap uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości. Zmiany, które były wprowadzane przez całą kadencje rządu PiS, miały różny wymiar: personalny czy ustrojowy. Jednak nie sprowadza się to tylko do tego, co jest zarzucane przez totalną opozycję – do jakiegoś skoku na urzędy czy wymiany personalne. To jest realna reforma wymiaru sprawiedliwości w poszczególnych segmentach – tłumaczył Zbigniew Bogucki.

Cała rozmowa z mec. Zbigniewem Boguckim dostępna jest [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 28

Autor: mj