Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Przeworska: Bez rolników i prowadzonej przez nich działalności bardzo ciężko myśleć o przyszłości naszego państwa i bezpieczeństwie żywnościowym

Treść

Jest szansa na odwrót od tzw. piątki dla zwierząt i bambinistycznego podejścia do zwierząt. Jest szansa na oddanie szacunku rolnikom. Pojawiło się bardzo dużo sensownych propozycji, przy czym dalej czekamy na konkrety – powiedziała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Liderzy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze kierunki rozwoju polskiego rolnictwa. Do nowych propozycji należą między innymi: powstanie Kodeksu rolnego, waloryzacja emerytur rolniczych i zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego.

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej zaznaczyła, że politycy PiS-u zmieniają swoją narrację względem polskiej wsi. Wcześniej – jak wskazała – chciano wprowadzić tzw. piątkę dla zwierząt, która miała m.in. zakazywać hodowli zwierząt na futra i ograniczać ubój rytualny. Aktualnie politycy PiS-u określają polską wieś jako obszar produkcji rolnej.

– Cieszę się, że prezes Jarosław Kaczyński, który otwierał Zgromadzenie Polskiej Wsi, rozpoczął od tego, że wieś jest obszarem produkcji rolnej. Jest to bardzo dobra zmiana, dlatego że przy tzw. piątce dla zwierząt słyszeliśmy zupełnie inne rzeczy, a rolników odsądzano od czci i wiary. Nagle okazało się, że przyszła refleksja i jednak wieś jest obszarem, na którym rolnicy powinni (…) realizować swoją produkcję rolną. (…) Bez rolników i prowadzonej przez nich działalności bardzo ciężko myśleć o przyszłości naszego państwa i bezpieczeństwie żywnościowym – powiedziała Monika Przeworska.

 

Wicepremier, Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk, podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi zapewnił rolników, że „piątka dla zwierząt odeszła w niepamięć”. [czytaj więcej

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej wskazała, że wicepremier Henryk Kowalczyk zadeklarował zmniejszyć uprawnienia organizacjom ekologicznym.

– Zmniejszenie uprawnień organizacji ekologicznych oraz organizacji antyhodowlanych, które, powołując się na dobrostan, odbierały bardzo często ludziom oraz rolnikom zwierzęta i po prostu zarabiały na tym, pod płaszczykiem dobrostanu. Tak naprawdę wyrządzały bardzo wiele krzywd ludziom, budując przy tym bardzo piękną i wzniosłą ideę. To pokazuje, że jest szansa na odwrót od tzw. piątki dla zwierząt i bambinistycznego podejścia do zwierząt. Jest szansa na oddanie szacunku rolnikom. (…)  Padły jasne deklaracje, że powrotu do tzw. piątki dla zwierząt nie będzie i nie będzie pomysłów zamykania hodowli zwierząt na futra, ograniczenia ubojów czy zwiększania kompetencji organizacji ekologicznych. (…) Pojawiło się bardzo dużo sensownych propozycji, przy czym dalej czekamy na konkrety. Padło dużo zapowiedzi oraz wiele wzniosłych słów. Pytanie, czy przyjdzie czas na przygotowanie rozporządzeń – mówiła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Jednym z postulatów przedstawionych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości  jest wprowadzenie Kodeksu rolnego, który miałby regulować prawa chroniące rolników.

 

Monika Przeworska wskazała, że zagrożeniem dla rozwoju polskiego rolnictwa są idee i biurokracja Unii Europejskiej.

– Niestety idee Unii Europejskiej (…) bardzo szybko przenikają do naszego prawodawstwa (…). Tych ograniczeń i biurokratycznych wdrożeń wymaga i wymagać będzie od nas Unia Europejska. (…) Kierunki są jak najbardziej trafne, ale czekamy na ich realizację – oznajmiła gość Radia Maryja.

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej powiedziała, że najbliższy rok, który jest rokiem wyborczym, pokaże, czy rządzącym uda się poprawić sytuację materialną rolników.

– Mamy świadomość, że kolejny rok jest rokiem wyborczym, w związku z tym przed nami festiwal obietnic. Pytanie, jak zostanie on wykorzystany, żeby obietnice przekuć na konkretne rozwiązania, które miałyby poprawić sytuację materialną polskich gospodarstw? Niestety teraz na wsi bardzo ciężko jest być rolnikiem, ponieważ ceny energii elektrycznej, nawozów oraz środków do produkcji poszybowały w górę – zaznaczyła Monika Przeworska.

 

Gość audycji „Aktualności dnia” odniosła się również do Krajowego Planu Strategicznego.

– Przed nami jeszcze dużo pracy przy Krajowym Planie Strategicznym. Mam nadzieję, że ostatecznie pójdzie to w stronę prorolniczą, a nie wyłącznie w stronę ochrony środowiska. Wszystkie konstruowane plany są teraz bardzo prozielone i prośrodowiskowe. Czasem mam wrażenie, że zapominamy, że w tych wszystkich działaniach powinno chodzić o to, żeby to rolnikowi się opłacało. Jeżeli rolnikowi się opłaca, to może on rozwijać swoje gospodarstwo i utrzymywać rodzinę. Jest wtedy gwarantem tego, że pozostanie na rynku i dalej będzie produkować żywność i wprowadzał ją na polski rynek, dzięki czemu konsumentom też będzie się łatwiej żyło – podkreśliła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Monika Przeworska zaznaczyła, że Polska jest jednym z większych producentów i eksporterów żywności.

–  Produkujemy zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport, przy czym zagrożeń na rynku zbytu również nie brakuje. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Unia Europejska już teraz negocjuje kolejne umowy o wolnym handlu z krajami bloku Mercosur (…). Musimy zadbać o rozwój dyplomacji gospodarczej, bo takiej w wielu przypadkach nam brakuje – powiedziała gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z udziałem Moniki Przeworskiej w audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj