Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. L. Kryża TChr: Pierwszym zadaniem misjonarzy jest głoszenie Ewangelii, ale podejmują oni również wiele innych inicjatyw

Treść

Musimy mieć zaplecze modlitewne, ponieważ wolontariat misyjny wiąże się z wieloma trudnościami. W 2021 roku zostało zamordowanych 22 misjonarzy. Osoby posługujące na misjach potrzebują modlitewnego wsparcia, ponieważ ich działalność jest bardzo specyficzna – powiedział ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

6 stycznia 2022 roku obchodziliśmy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało: „Z Wieczernika aż na krańce świata”. Obecnie na misjach w 99 krajach świata przebywa prawie 2 tys. polskich misjonarzy i misjonarek.

– Polscy misjonarze wykonują ogromną pracę. Pierwszym zadaniem misjonarzy jest głoszenie Ewangelii, ale obok tego głoszenia podejmują oni również wiele innych inicjatyw. Osoby wyjeżdżające na misje pomagają na wiele sposobów, m.in. budują kościoły, szpitale i przytułki. Często jestem za wschodnią granicą i z wielką dumą patrzę na to, co oni robią. Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom jest bardzo ważny, ponieważ przypomina, żebyśmy pamiętali o tych, którzy posługują w krajach misyjnych – wskazał dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Duchowny przypomniał, że misjonarze potrzebują ciągłego wsparcia ze strony swoich rodaków oraz świadomości, że ktoś o nich pamięta. Zapewnił również, że każda forma wsparcia jest bardzo potrzebna i dobrze wykorzystywana.

– Mogę zagwarantować, że każde nasze wsparcie misjonarzy, również to materialne, jest zawsze bardzo dobrze wykorzystane. Czasami z czegoś niewielkiego można zrobić coś wielkiego i cudownego – podkreślił ks. L. Kryża TChr.

Obok wsparcia materialnego ogromne znaczenia ma modlitwa za misjonarzy oraz ludzi, którym pomagają.

– Musimy mieć zaplecze modlitewne, ponieważ wolontariat misyjny wiąże się z wieloma trudnościami. W 2021 roku zostało zamordowanych 22 misjonarzy. Osoby posługujące na misjach potrzebują modlitewnego wsparcia, ponieważ ich działalność jest bardzo specyficzna – ocenił kapłan.

6 stycznia wierni Kościoła katolickiego obchodzą również uroczystość Objawienia Pańskiego. Ks. Leszek Kryża TChr powiedział, że „jest to święto wejścia Boga w historię człowieka”.

– Bóg tak bardzo ukochał człowieka, że postanowił przyjąć naszą postać. Dzięki temu jako ludzie mamy zdolność dojść do wniosku, że Bóg istnieje. Myślę, że jest to święto, które nas do czegoś zobowiązuje. Jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ poznaliśmy już Boga, dlatego jesteśmy zobowiązani, żeby tym poznaniem dzielić się z innymi. (…) Misjonarze to nie tylko ci, którzy jadą do ludzi nieznających Boga. Misjonarze to my wszyscy. Możemy mówić o Chrystusie tutaj na miejscu osobom, które poznały Syna Bożego, ale o Nim zapomniały – podsumował dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj