Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Przybylski: Potrzeba stałej modlitwy w intencji powołanych i o powołania. W Wielkim Poście ważny jest także post w tej intencji

Treść

Istotnym zadaniem jest także tworzenie społecznego środowiska, które będzie sprzyjało powołaniom. Chodzi przede wszystkim o szacunek do kapłaństwa, świadomość tego, czym jest życie konsekrowane. Oprócz błędów czy pojedynczych przykładów nieudanej realizacji powołania, mamy wiele osób konsekrowanych, wspaniałych sióstr zakonnych, które są szczęśliwe, księży spełnionych, którzy nam służą. Wskazywanie na takie środowisko, pokazywanie pozytywów to jest adres w stronę rodzin, żeby nie bały się w tym świecie modlić o powołania dla swoich dziecipowiedział ks. bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o narastającym kryzysie powołań.

Wszyscy wiemy, co się dzieje w Kościele, jakie są ataki od zewnątrz, ile zamieszania i relatywizmu jest wewnątrz w postawach młodych ludzi (…). Mam świadomość i każdy z nas jest w stanie sobie wyobrazić, co czuje młoda dziewczyna, która ma pragnienie pójścia drogą życia konsekrowanego czy młody chłopak, który nosi w sobie olbrzymie pragnienie bycia kapłanem w takim środowisku, gdzie bardzo źle mówi się o Kościele, o najwyższych autorytetach takich jak św. Jan Paweł II – mówił ks. bp Andrzej Przybylski.

Dlatego potrzebne jest tworzenie kultury powołaniowej.

Mówimy o wspieraniu od strony duchowej powołań. Potrzeba stałej modlitwy w intencji powołanych i o powołania (…). Teraz w Wielkim Poście ważny jest także post w tej intencji (…). Istotnym zadaniem jest także tworzenie społecznego środowiska, które będzie sprzyjało powołaniom. Chodzi przede wszystkim o szacunek do kapłaństwa, świadomość tego, czym jest życie konsekrowane. Oprócz błędów czy pojedynczych przykładów nieudanej realizacji powołania, mamy wiele osób konsekrowanych, wspaniałych sióstr zakonnych, które są szczęśliwe, księży spełnionych, którzy nam służą. Wskazywanie na takie środowisko, pokazywanie pozytywów to jest adres w stronę rodzin, żeby nie bały się w tym świecie modlić o powołania dla swoich dzieci – podkreślił delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Powołań.

Bardzo ważnym środowiskiem dla powołań kapłańskich jest Liturgiczna Służba Ołtarza.

Tam rodzi się najwięcej odważnych odpowiedzi na powołanie kapłańskie (…). Bardzo ważne jest pokazywanie pozytywnego wizerunku osób konsekrowanych. Widzimy, jak na naszych oczach dokonuje się socjotechnika wśród młodych, żeby pokazywać im rozpustne, grzeszne modele życia jako coś pięknego, radosnego, cudownego. Natomiast zwykle, gdzie się pokazuje księdza, biskupa, siostrę zakonną, to tych obrazów pełnych radości, spełnienia jest mało. To jest nasze wielkie zadanie – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

W planach jest stworzenie przy Katedrze Teologii Duchowości w Warszawie studiów na temat teologii i pedagogiki powołań.

Powołania i duszpasterstwo powołań nie może nam się nigdy kojarzyć z rekrutacją. My w duszpasterstwie powołań nie zrobimy targów powołaniowych, edukacyjnych, gdzie będziemy się prześcigać w reklamie takiego zakonu czy seminarium. Bardzo ważne jest, żebyśmy umieli towarzyszyć mądrze tym, którzy już są powołani. Do tego potrzebujemy studiów socjologicznych i teologicznych, żeby śledzić czynniki, które powodują, że te ziarna powołania jakoś się trudno rozwijają. Bardzo ważne jest to, jak młodych ludzi zanurzonych w tym świecie wyłowić dla powołań i dobrze ustawić w powołaniowej drodze – zwrócił uwagę ks. bp Andrzej Przybylski.

Cała rozmowa z ks. bp. Andrzejem Przybylskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 20 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj