Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr n. med. H. Kujawska-Danecka o badaniu PolSenior: dzięki niemu chcemy odpowiedzieć na pytanie, w jakiej kondycji są nasi seniorzy

Treść

Dzięki temu bardzo szczegółowemu badaniu stanu zdrowia, sytuacji społecznej, chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakiej kondycji są nasi seniorzy – mówiła w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr n. med. Hanna Kujawska-Danecka, adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Odniosła się w ten sposób do trwającego w Polsce badania osób starszych – PolSenior 2.

Dr n. med. Hanna Kujawska-Danecka wskazała, że badanie PolSenior 2 jest inicjatywą resortu zdrowia, zaś za jego realizację odpowiada Gdański Uniwersytet Medyczny.

– Projekt PolSenior 2 powstał na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. My stanęliśmy do postępowania konkursowego i zostaliśmy wybrani w drodze konkursu – mam na myśli Gdański Uniwersytet Medyczny, który reprezentuję. Realizatorem tego badania na zamówienie resortu zdrowia jest właśnie Gdański Uniwersytet Medyczny, natomiast całe badanie jest finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 – poinformowała gość „Aktualności dnia”.

Projekt PolSenior 2 jest skierowany do osób powyżej 60 roku życia na terenie całej Polski – wyjaśniła adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

– W każdym województwie będziemy chcieli zbadać – w zależności od wielkości województwa, bo to jest proporcjonalne do gęstości zaludnienia w danym województwie – od 160 osób (w woj. opolskim) do ponad 800 osób (w woj. śląskim) po 60 roku życia. Łącznie chcemy przebadać 6 tys. osób w całej Polsce. Będzie to więc reprezentatywna grupa Polaków już po 60 roku życia. Chcemy, żeby to była próba reprezentatywna, żeby później, dokonując różnych analiz statystycznych, miało to jak największą wartość naukową, a w efekcie pokazywało prawdziwe dane o polskim społeczeństwie – tłumaczyła.

Szczególna uwaga badających skupiona będzie na seniorach, którzy ukończyli 80 rok życia – podkreśliła lekarz.

– Chcemy przebadać 3 tys. kobiet i 3 tys. mężczyzn, czyli ta reprezentacja względem płci ma być równa i będzie to również siedem kategorii wiekowych. Jesteśmy bardzo zainteresowani oceną stanu zdrowia seniorów po 80 roku życia. Jestem geriatrą i w literaturze dotyczącej geriatrii podkreśla się, że jednak trochę inaczej funkcjonują i inny jest stan zdrowia seniorów do 80 roku życia, a po 80 roku życia bardzo wiele osób jest już mocno schorowanych, a więc z dużo większą potrzebą wsparcia, jeżeli chodzi o opiekę – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Badanie PolSenior da odpowiedź na pytanie o kondycję polski senierów, co może przełożyć się na konkretne pomysły rozwiązań ich problemów – wskazała dr n. med. Hanna Kujawska-Danecka.

– Dzięki takiemu bardzo szczegółowemu badaniu stanu zdrowia, sytuacji społecznej, chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakiej kondycji są nasi seniorzy, gdyż dzięki temu będzie można dostosować bądź sprawdzić, na ile ta polityka senioralna w kontekście polityki zdrowotnej, systemu ochrony zdrowia, ale również wsparcia socjalnego, jest już adekwatna. Chodzi o to, żeby ją dostosować ją do tego, jakie są realne potrzeby. Najpierw musi być dobra diagnoza, a potem próba szukania rozwiązań, żeby te problemy, które widzimy wśród starszych Polaków, po prostu rozwiązywać – akcentowała adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Całość rozmowy z dr n. med. Hanną Kujawską-Danecką w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 28 października 2018

Autor: mj